Książka Roku 2018

Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami

Wydawnictwo: Helion
biznes, finanse
Toru Ogiwara

Zwinne metody projektowania, takie jak Scrum, święcą dziś triumfy jako alternatywne podejście do przeprowadzania skomplikowanych, wieloaspektowych projektów, zwłaszcza z dziedziny IT. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, Scrum zakłada podział projektu na krótkie iteracje (sprinty), z których każda kończy się przedstawieniem fragmentu działającego produktu. Niezwykle ważną częścią projektu jest działanie w pełnej zgodzie z osiągnięciami psychologii - nic nie dzieje się tu bez uwzględnienia potrzeb członków zespołu projektowego oraz docelowego klienta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zwinnych sposobach prowadzenia projektów i zastosować je we własnej pracy, Mariusz Chrapko podpowie Ci, jak planować takie procesy, rozdzielać role, zbierać informacje i unikać poważniejszych błędów. Wskaże, jak szacować projekty i określać postępy prac. Wszystko to, okraszone mnóstwem konkretnych przykładów, barwnych analogii i dowcipnych anegdot, sprawi, że książka nie tylko bardzo Ci pomoże, ale także dostarczy wiele przyjemności podczas lektury.

- Myślenie odwrotne w trudnym procesie omijania raf
- Witaj, Zmiano! - szybka reakcja na zmienne priorytety
- Scrum na przekór utartym sposobom prowadzenia projektów
- ScrumMaster i Właściciel Produktu - trudna kooperacja?
- Hodowanie i pielęgnacja zwinnych zespołów projektowych
- Zdobywanie potrzebnych wiadomości w procesie… mądrej komunikacji
- Rewolucyjne narzędzia szacowania projektów
- Planowanie projektów w Scrumie i uczciwe śledzenie ich postępów
- Planowanie sprintu i planowanie w dłuższej perspektywie
- Przegląd i retrospektywa na koniec sprintu

źródło opisu: www.helion.pl

źródło okładki: www.helion.pl

AttaShiel | 2018-06-22
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Przeczytałem, całą, od deski do deski. Wiem jakie zabawy można zastosować w trakcie zebrań, jak długo powinny one trwać. Ale tego jak zacząć wdrażać SCRUM'a w obecnym zespole, w jakiej kolejności najlepiej to robić, jakieś porady w tym kierunku – niestety nic.
Do tego książka jest nafaszerowana rożnymi wstawkami historycznymi, humorystycznymi i innymi, które nijak mają się do przedstawianej treści. Według mnie niepotrzebnie czynią książkę napuchniętą.
Swoją drogą ciekawe, że trzeba zachęcać ludzi do pewnych spotkań zabawami, bo inaczej nie chcą przychodzić. Jaki jest sens tworzenia zebrań, które służą rzeczom, na których załodze nie zależy?

Katuszka | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Bardzo praktyczna, dobra dla początkujących (takich, co wiedzą, że SCRUM jest) i tych, który już coś tam poczytali. Dużo przykładów, fajne scenki.

KOSZMARNIE nazwane rozdziały (pierwsze człony nazw) - teoretycznie miały chyba pomóc w zakotwiczaniu wiedzy, bo każda nawiązuje do anegdotki tematycznej. Anegdotek za bardzo nie pamiętam, a "Kontrabasista, Platon i reszta" skutecznie utrudniają mi odnalezienie tego czego szukam w spisie treści :/

nukleuzpl | 2015-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2015

Dobra książka dla początkujących. Bardzo spodobała mi się idea samozarządzania. Najważniejsze jest to, że można wyciągnąć z niej sporo ciekawych rzeczy nawet niekoniecznie działając w branży wytwarzania oprogramowania. Jedyna uwaga, o której ktoś również wspominał: wolałbym jednak aby rozdziały były nazwane klasycznie. Ułatwiłoby to szukanie informacji i wracanie do książki jakiś czas po przeczytaniu, ale być może innym pomaga to zakotwiczyć wiedzę. + za źródła do innych książek, stron i artykułów - bardzo skorzystałem!

wgradkowski | 2017-04-05

Nie wiem dlaczego ta książka ma tyle pozytywnych opinii. Jej treść tylko niewielkiej części dotyczy tego co w tytule. W znakomitej większości jest to autopromocja autora i popisy jego "erudycji". Zasadnicza część da się streścić na kilkunastu stronach. Jak kogoś interesują zagadnienia z zakresu filozofii, historii sztuki, to może sięgnąć po to "dzieło". Polecam inne pozycje.

akonopka | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Dobra dla początkujących, dużo przydatnych informacji, ale trochę zastrzeżeń z mojej strony w trakcie czytania też się pojawiło.

Pełna recenzja:

Belussi | 2013-05-20
Przeczytana: 13 maja 2013

Bardzo dobra książka. Czyta się jak dobry kryminał.

Alan S | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Książka bardzo dobrze tłumaczy wszystkie aspekty związane ze scrumem. Bardzo przydatna nie tylko dla scrum masterów, ale także dla każdego uczestnika zespołu projektowego. Pod względem merytorycznym nie ma czego się przyczepić.

To co mnie bawiło a czasami lekko irytowało, to tendencja autora do wrzucania swoich luźnych uwag z życia prywatnego i często kwiecistych porównań. Wiemy jakie autor ma upodobania kulinarne, jaki ma stosunek do biegania, jakie lubi filmy. Wiemy jak nazywają się jego koty, że interesuje się filozofią i często przyrównuje aspekty scrumowe do popularnych cytatów filmów, seriali, książek a nawet filozofów i teologów. Na pewno pomaga to w rozumieniu aspektów opisywanych, książkę czyta się szybko i przyjemnie jak na "techniczną" książkę, ale jednocześnie masz wrażenie, że autor chce koniecznie zabłysnąć oryginalnym porównaniem.

malotka | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Godna polecenia książka dla każdego, kto ma do czynienia ze scrumem. A nawet jeśli nie ma, tak jak na przykład ja, to przynajmniej dowie się jak prowadzić zwinnie projekty w IT.
Dużo przykładów, raz z życia wziętych, raz totalnie od czapy, ale dzięki temu prosto i wyraźnie autor tłumaczy zasady jakie obowiązują w tej metodzie.
Polecam.

Marek Kuraś | 2013-04-21
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Początek książki i nawiązanie do tradycyjnych metod realizacji projektów oraz problemów z tego wynikających - super.
Pozostała część książki - jeśli chodzi o stronę teoretyczną - ok. Wydaje się że zbyt mało praktycznych przykładów.
Polecam każdemu, kto zajmuje się realizacją projektów.

goonis | 2013-09-30
Przeczytana: 29 września 2013

Bardzo dobra lektura dla osób, które nie mają pojęcia o zwinnym zarządzaniu projektami. Pokazuje podstawy zarządzania projektami i problemy związane ze zwinnością.