Perdido Street Station

Okładka książki Perdido Street Station China Miéville
Okładka książki Perdido Street Station
China Miéville Wydawnictwo: Cykl: Nowe Crobuzon (tom 1) fantasy, science fiction
Nowe Crobuzon (tom 1)
2003-01-01
2003-01-01

Okładka książki The Book of Elsewhere China Miéville, Keanu Reeves
The Book of El... China Miéville, Kea...
Okładka książki Granta 152: Still Life (07/2020) Ken Babstock, Ann Beattie, Viken Berberian, Emma Cline, Teju Cole, Joe Dunthorne, Jenny Erpenbeck, Mark Haddon, Will Harris, Colin Herd, Michael Hoffmann, Joanna Kavenna, Rachel Long, Diana Matar, David Means, China Miéville, Adam Nicolson, Jason Ockert, Sigrid Rausing, Sam Sax, Leanne Shapton, Wiktoria Wojciechowska, Janine di Giovanni
Granta 152: St... Ken Babstock, Ann B...

Sięgnęłam po książkę, bo w jakimś rankingu była wysoko oceniana. Nie wiem, za co... Mętna, ciężka, pretensjonalna. Nawet mi się nie chciało jej kończyć.

Sięgnąłem po "Dworzec Perdido" po zachwyceniu się inną książką autora, "Miasto i miasto", i nie rozczarowałem się - świat przedstawiony jest tu równie mistrzowsko zbudowany. Z początku ciężko przyswoić natłok informacji, ale w miarę rozkręcenia się akcji robi się coraz ciekawiej.

Świetna! Autor opisuje miasto pięknie i realistycznie. Ma ogromną wyobraźnię i pięknie przekazuje czytelnikowi to, co sam widzi. Język nieskomplikowany, ale ładny, sugestywny i wyrazisty. Fabuła niezbyt szybka, ale tu nie o akcję głównie chodzi. Świat wykreowany ciekawie, oryginalnie. A nie zabija szczegółami, wiele pozostawia ukrytym. Wielka przyjemność czytania, jeśli nie szukasz tylko czegoś dla zabicia czasu

Jak na fantastykę to bardzo słaba. Nie ma pomysłu, zaskakującego świata czy oryginalnych obcych ras. Jest za to świat antropocentryczny, z innymi rasami jak z Wojen Gwiezdnych, czyli takie przerobione ludziki. No i fabula, może i wartka, ale w sumie taka sobie przygodówka.

Ta powieść otworzyła moją wyobraźnię, gdy przeczytałem ją w 2013. Rzadko spotykane są tak kunsztownie wykreowane światy, w które można uwierzyć w tak dużym stopniu.

No i "Dworzec Perdido" doczekał się swojej kolejki. Długo musiał czekać, bo długo musiałem podchodzić do tej książki. Teraz po ponad sześciuset stronach wiem czego się w niej obawiałem.

Piszą w internecie, że to jest jakiś nowy styl, "new weird" ale, jak to w czasach postmodernizmu, to po prostu wymieszane konwencje: noir, steam punk, fantasy i techno fantasy. Muszę przyznać, że dzięki temu powstał całkiem niezwykły świat. Podobnie jak u Pratchetta czy Gaimana widać, że Londyn wszedł za mocno. Mieville tworzy świat którego archetypem jest Londyn. Widać to po mapce, widać to w (prze)rysowanych krajobrazach. Do tego pratchettowska słabość do śmierdzących rzek i wysokich wież. Mieville zapełnia świat masą niezwykłych istot o mitologicznej proweniencji: khepri od staroegipskiego boga o tym samym imieniu czy vodyanoi (wodniki) z mitologii słowiańskiej. Do tego dodajmy szczyptę różnorakiej magii zwanej tutaj taumaturgią i retro techniki a la komputer parowy na karty perforowane. Oto świat Nowego Crobuzon. Bardzo ciekawie odmalowany.

No, nie zapomnijmy o dziwnych i mrocznych istotach, które współtworzą oś fabuły.

Sama fabuła wydaje mi się nierówna. Były momenty, że połykałem kartka za kartką oraz momenty kiedy traciłem koncentrację, a oczy po prostu ślizgały się po tekście. Czasami autor zbyt mocno i dosadnie maluje swoje wizje (scena w rzeźni) a czasami zbyt poetycko ubarwia swój tekst (naśladując narrację jednego z bohaterów). Istotną informacją o autorze jest to, że jest marksistą i działaczem trockistowskiej Socialist Workers Party. Nie może sobie zatem odpuścić okazji by nie wpleść marksistowskiej wojny klas oraz strajku dokerów czy tajnej gazetki, walczącej z reżimem. Ale to tylko nieliczne wymachiwania czerwonym sztandarem. To rozpływa się w całej fabule.

Nie zrobiły na mnie wrażenia pseudofilozoficzne i moralne wtręty. Jakieś to takie na siłę.

Pełna akcja rozpoczyna się mniej więcej od środka i to co wydaje się być wątkiem głównym schodzi na dalszy plan. Chociaż nowy wątek przyczynowo-skutkowo jest z nim powiązany. Zakończenie jest jakieś takie rozmemłane.

Ogólne wrażenie pozwala ocenić całość jako przeciętną książkę. Nic mnie nie powaliło chociaż była dość przyjemna. Takie książkowe płatki śniadaniowe, sycą głód, są nawet smaczne ale po kilku godzinach już wypatrujesz obiadu na który ma być sznycel z sałatką ziemniaczaną. W moim odczuciu obsypanie tej książki nagrodami jest trochę na wyrost... chyba, że nie było nic lepszego. no nic, zostały jeszcze dwie. Zobaczymy.

Najbardziej cenię w literaturze nieoczywistość i niedomówienia – dają one czytelnikowi możliwość aktywnego włączenia się w proces tworzenia sztuki, która zawsze powstaje w kontakcie dzieła i odbiorcy. A jeszcze kreatywność i wyobraźnię – nieodzowne elementy każdej sztuki, także literackiej. Dlatego powieści akcji linearnej mnie nużą, a większość produkcji książkowej z serii „zgadnij, kto zabił” – po prostu nudzi.

Wydawałoby się zatem, że „Dworzec Perdido” powinien mnie zachwycić. Gdyż ta iście fantasmagoryczna powieść z wręcz żywiołowym, nieokiełznanym wybuchem wyobraźni autora, który tworzy światy, gatunki istot myślących, scenerie i wątki fabuły, ignorując dotychczasowe schematy i reguły powieści fantasy, jest czymś nowym, świeżym.

Faktycznie, te aspekty książki China Mieville'a podziwiam. Chociaż, przyznaję, z jej adekwatną percepcją czytelnik może mieć pewne kłopoty.

Tyle tylko, że tworzenie nowych gatunków prozy fantasy nie oznacza, że autor jest zwolniony z odpowiedzialności wobec czytelnika i dbałości o logikę oraz wewnętrzną spójność powieści. Tymczasem odnoszę wrażenie, że China Mieville tak zachwycił się własną pomysłowością i odwagą odrzucania schematów powieściowych, że zapomniał, czemu wszystkiemu to ma służyć. Duże fragmenty jego powieści nie mają funkcjonalnego znaczenia w strukturze całego utworu, a nie zawierają ani przemyśleń wystarczająco głębokich ani nie są pisane językiem na tyle pięknym, aby usprawiedliwiać ich obecność w tekście.

Powieść „Dworzec Perdido” porównałbym do burzy chwastów, które porosły ruiny miasta zbudowanego na bardzo żyznej glebie. Plenią się rośliny wszelkiego rodzaju, koloru, wielkości i kształtu, pną się ku górze, zasłaniają widok i resztek miasta, i samego nieba. Nie ma w tym, co oczywiste, żadnego porządku, żadnego przesłania. I żadnej myśli. Oczywiście, jest swoiste piękno, które może porwać.

Ale czy to tyle wystarczy na dobrą powieść?

Czytałam dość dawno temu i szczerze, nie pamiętam z niej prawie nic, a to nie jest nigdy dobry znak, kiedy chodzi o książki. Pamiętam, że samo uniwersum wydawało mi się ciekawe, akcja też nie była aż tak zła, jednak ciężko było mi przez nią przebrnąć. Tysiąc opisów niczego, odnosiłam wrażenie, jakoby sam autor chciał po prostu te strony czymkolwiek zapełnić, ponieważ akcji jest za mało na tak długą książkę. Klimat przedstawionego świata dobrze zbudowany, postacie w porządku, jednak ta książka równie dobrze mogłaby być o 1/3 krótsza, bez zbędnego pitu pitu.

Wśród grafomańskich pisarzy fanatastyki, którym udało się zdobyć "światowy" rozgłos i popularność, można wskazać na przykład takich, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia, ale niezbyt umieli to napisać. Jak choćby Arthur C. Clarke.
Miéville jest dla mnie przykładem odwrotnego problemu: Pisać potrafi dość sprawnie, lecz cóż z tego, skoro nie ma... nic ciekawego do powiedzenia.
Kompletnie nic.

Oryginalna, świetnie napisana książka.

Oryginalna, świetnie napisana książka.

• Steampunk

China Miéville Dworzec Perdido Zobacz więcej