Okładka książki W Drodze do filozofii

W Drodze do filozofii

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "2009". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
papier
vinylman
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Spis treści: 1. O nastawieniu filozoficznym. Przed - (jak również)- po - słowie 2. Drogi myślenia filozofów Filozofia grecka. Poszukiwanie rozumnych podstaw życia A. Sokrates: wiedza i sumienie B. Platon u źródeł naukowego myślenia C. Arystoteles: metafizyczne doświadczenie jedności świata Filozofia średniowiecza. Nowe doświadczenia jedności świata ...

Spis treści:

1. O nastawieniu filozoficznym. Przed - (jak również)- po - słowie

2. Drogi myślenia filozofów

Filozofia grecka. Poszukiwanie rozumnych podstaw życia

A. Sokrates: wiedza i sumienie
B. Platon u źródeł naukowego myślenia
C. Arystoteles: metafizyczne doświadczenie jedności świata

Filozofia średniowiecza. Nowe doświadczenia jedności świata

A. Dwa spojrzenia na byt
B. Augustyn: jedność poznania i wiary
C. Tomasza z Akwinu: egzystencjalny wątek teologii
D. Wilhelm Ockham: spór o realizm myślenia

Filozofia nowożytna. Krytyczna transformacja myślenia

A. Descartes: metodyczne uprawomocnienie myślenia
B. Kant: transcendentalne ugruntowanie metafizyki
C. Hegel: filozofia w służbie absolutnej jedności bytu i myślenia

3. Zakończenie. Wprowadzenie do problematyki filozofii współczesnej

Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Załóż konto za darmo!

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku