Napoleoński Szczecin 1806-1813

Wydawnictwo: Walkowska
historia
Agnieszka1985

Według danych statystycznych opublikowanych przez British Library w 1990 r., liczba książek, artykułów i opracowań dotyczących epoki napoleońskiej przekroczyła w owym czasie 700 tysięcy. Świadczy to o niesłabnącym zainteresowaniu tematem, a nawet – że jego popularność ciągle rośnie (każdego roku na świecie ukazuje się kilka pozycji poświęconych samej tylko bitwie pod Waterloo!). Mam...

Mam nadzieję, że rynek księgarski przyjmie (i udźwignie) tę oto skromną pozycję poświęconą Szczecinowi okresu napoleońskiego – Napoleoński Szczecin 1806–1813 autorstwa Cezarego Domalskiego. Zapraszamy do zwiedzenia Szczecina czasów napoleońskich. Wycieczkę rozpoczniemy od 1806 r. i kampanii Napoleona przeciwko Prusom, zakończonej zdobyciem Szczecina przez garstkę kawalerzystów Wielkiej Armii. Potem obejrzymy Szczecin przez szkło powiększające – jako twierdzę oraz jako miasto. Będzie słów kilka o życiu codziennym w napoleońskim Szczecinie, będzie też o zmianach administracyjno-prawnych, których bezpośrednią przyczyną była klęska Prus w wojnie z Francją i które rzadko się wspomina, widząc w okupancie francuskim jedynie źródło wszelkiego zła, wynikającego z niedogodności systemu blokady kontynentalnej. Na sam koniec będzie o oblężeniu Szczecina przez wojska prusko-rosyjskie, które w porównaniu z jego zdobyciem przez Francuzów spektakularnym czynem wprawdzie nie było, ale na pewno przyczyniło się w jakiejś mierze do utrwalenia jedynej pamiątki, jaka pozostała w Szczecinie, po pobycie w nim wojsk napoleońskich.

źródło opisu: www.walkowska.pl

źródło okładki: www.walkowska.pl