Socjopatia

Wydawnictwo: Ha!art
83-89911-33-7

Na "Socjopatię" składają się 4 mini-powieści Piotra Szulkina napisane w latach 70. i 80. XX wieku. Są to: "Golem", "Wojna światów - następne stulecie", "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" oraz "Ga, ga. Chwała bohaterom". Wszystkie one zostały sfilmowane, warto jednak zaznaczyć, że powstały wcześniej jako powieści, gdyż reżyser nie miał pewności, czy uda się zrealizować filmy o takiej wymowie. Rozgrywające się w przyszłości nowele, przedstawiają apokaliptyczny świat po katastrofie, rzeczywistość zdegradowaną, rozbitą, oddaną na pastwę absurdu, chaosu i przemocy. Ludzie nie posiadają własnej tożsamości, są wyzuci z uczuć i humanistycznych wartości.

W "Wojnie Światów" wszystko oddane jest spektaklowi, czyli telewizyjnemu show, który dzieli populację na manipulującą mniejszość (ich naczelne hasło brzmi: REALITY - WE CREATE IT) i bezwolny, ogłupiony tłum, szukający za wszelką cenę dróg "ucieczki od wolności". Tetralogia Szulkina to skrajnie pesymistyczna wizja "społeczeństwa spektaklu" oraz mechanizmów politycznej manipulacji rzeczywistością. Powstałe w latach 70. i 80. mini-powieści należy nazwać literaturą "proroczą", poruszającą aktualne dzisiaj problemy: mechanizmy władzy, dyktaturę masowych mediów, bierność i otumanienie społeczeństwa. Gatunek: asocial fiction.

źródło opisu: strona internetowa wydawnictwa Ha!art

źródło okładki: strona internetowa wydawnictwa Ha!art

Madame Executioner | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Cztery bardzo różne historie, tak realne że aż brudne realnością, dużo przesady i czarnego humoru, zbrodni, gwałtu. wciągające i dające do zastanowienia, bo poruszają problemy istniejące oraz takie, które kiedyś mogą nastąpić. Jedna powojenna opowieść ma klimat kojarzący się z postapo, także na plus bardzo jak dla mnie. Zaczęły mnie ciekawić pozostałe twory Szulkina.

Sza | 2013-09-06
Na półkach: Teraz czytam