Piekło i Niebo. Część druga

Tłumaczenie: Zbigniew Białas
Cykl: Miłość i wojna (tom 3.2)
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Heaven and hell
830303572X
historyczna
Diana

Drugi tom trzeciej i ostatnia część trylogii o rodzinach: Hazardów z północy i Mainów z południa. Poznajemy ich losy już po wojnie secesyjnej.
Czy koniec wojny to koniec konfliktów Północy z Południem?
Czy Madeline, Charles, George zdołają zpomnieć o wojnie i żyć normalnie?
Czy Bentowi uda się zrealizować plany zemsty?
Czy przetrwa przyjaźń Mainów i Hazardów? ukryj.

źródło opisu: Od Wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lodołamacz | 2016-09-03
Przeczytana: 02 września 2016

To już ostatnia część znakomitej trylogii Johna Jakes'a. "Piekło i Niebo" zaczyna się uroczystościami z okazji zwycięstwa, a kończy wystawą z okazji 100 lecia powstania państwa. Chociaż wojnę wygrała północ nie oznaczało to zapoczątkowania rewolucji społecznej, ale dawało nadzieję na powolną ewolucję i zmiany w świadomości. W młodym państwie pojawiła się też paląca potrzeba rozwiązania kwestii indiańskiej. Te zdarzenia są tłem wydarzeń w których uczestniczy rodzina potentata hutniczego z Pensylwanii Hazarda i plantatora ryżu z Karoliny Południowej Maina.

Autorowi udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Mamy tutaj wartką i wciągającą akcję oraz historię przedstawienia najważniejszych wydarzeń z dziejów Stanów Zjednoczonych. Pisarz w swojej powieści przedstawia jak mały i bezbronny wydaje się człowiek w starciu z nieuchronnym losem. Jak często nam się wydaje, że mamy wszystko pod kontrolą, a wystarczy jedno zdarzenie, które zburzy ten obraz i spowoduje, że kolejny raz...

Northman | 2014-04-29
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Ostatni tom trylogii Johna Jakesa zamyka historię rodzin Hazardów i Mainów. Odniosłem wrażenie, że autor zakończył książkę i całą trylogię, bo po prostu musiał - pewne wątki się wyczerpały, pewne formuły zużyły i ciężko by było coś więcej z tego wycisnąć. Niemniej jednak warto przeczytać ten ostatni tom - choćby po to, by poznać zakończenie i pożegnać się z głównymi bohaterami. No i po to, by przekonać się, że nadzieja może być silniejsza od strachu, a wolność i odwaga to być może najbardziej godne szacunku i zachodu przymioty człowieka.

Evik | 2016-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 marca 2016

Ostatni tom trylogii oprócz kontynuowania losów dwóch rodzin - Hazardów i Mainów podejmuje też kwestię Indian.

Jednym z bohaterów książki jest George A. Custer, który przewodził masakrze nad Washita River, w czasie której zamordowano około stu Czejenów. Mordowano starców i dzieci. Zabijano nawet konie (800 koni) po to, by inni Indianie nie mogli z nich skorzystać.

Trylogia opisuje ~35 lat historii Stanów Zjednoczonych. Od pierwszego spotkania się Georga i Orry'ego West Point w 1848 roku, po rok 1877 - koniec Odbudowy.

Jest jeszcze epilog. W roku 1883 w West Point spotyka się następne pokolenie Hazardów i Mainów.

Ynka | 2017-05-31
Justyna | 2017-04-14