Zawiść: źródło agresji, destrukcji i biedy

Tłumaczenie: Karol Nowacki
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
The envy : a theory of social behaviour.
Psychologia, zawiść
Krystian P

"Nowa książka Fijorr Publishing to stosunkowo mało znane dzieło życia austriackiego socjologa i ekonomisty, Helmuta Schoecka (1922-1993). Książka niezwykła, bo i niezwykłe jest zjawisko, które opisuje. W światowej literaturze drugiej takiej pracy na temat zawiści nie ma. Na ponad 400 stronach tej wielkiej (zarówno rozmiarem, jak i znaczeniem) pracy Schoeck rozprawia się z zawiścią, czyniąc ją odpowiedzialną za większość trapiących nas bolączek; od opresyjnych podatków, poprzez socjalizmy i inne systemy kolektywne, po wojny i globalne kryzysy. Zawiść to nie tylko zjawisko dokuczliwe psychologicznie, środowiskowo czy towarzysko, to przede wszystkim skaza na ludzkiej naturze, z powodu której ponosimy dotkliwe straty ekonomiczne, polityczne i kulturowe."

źródło opisu: http://www.fijor.pl/index.php?page=shop.product_de...(?)

źródło okładki: http://imageshack.us/a/img521/3544/zawisc.jpg

michal_frikucak | 2016-03-23
Przeczytana: 23 marca 2016

Czy zawiść to tylko czysto negatywna emocja nie mająca żadnych pozytywnych aspektów ? Czy może istnieć jakikolwiek postęp bez tego uczucia? Czy istnieją społeczeństwa wolne od zawiści ? Czy równość oznacza jej brak? Jak zachowywać się w świecie, w którym zawiść jeden codziennością? Na te i podobne pytanie stara się odpowiedzieć ta książka napisana jednak bardzo uczelnianym językiem, co niestety nie ułatwia jej przyswojenia, a temat jest bez wątpienia warty zgłębienia.

| 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

To zaskakujące jak pojedyncze psychologiczne zagadnienie można opisać w kontekście niemal wszystkich nauk społecznych. Tytułowa zawiść to według autora coś co - jak każdy przyrodzony człowiekowi atrybut - można w pewnym zakresie wykorzystać konstruktywnie. Niemniej na dużą skalę jest to destrukcyjne zjawisko którego główną wadą jest ograniczanie indywidualnej inicjatywy która zawsze pociąga za sobą jakiegoś rodzaju nierówność ludzi a tym samym wrogie uczucia.

Dopiero poskromienie zawiści polegające na pogodzeniu się z faktem że ktoś będzie nas w czymś (majątkiem,prestiżem) przewyższać, daje szanse na pojawienie się wybitnych jednostek. Te z kolei nie bojąc się o złośliwość "gorszych" mogą wprowadzać innowacje które z jednej strony wyniosą ich ponad resztę ale na dłuższa metę przysłużą się wszystkim.