The Dream Songs

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
angielski
mota

This edition combines The Dream Songs, awarded the Pulitzer Prize for Poetry in 1965, and His Toy, His Dream, His Rest, which won the National Book Award for Poetry in 1969 and contains all 385 songs. Of The Dream Songs, A. Alvarez wrote in The Observer, “A major achievement. He has written an elegy on his brilliant generation and, in the process, he has also written an elegy on himself.

źródło okładki: http://us.macmillan.com/thedreamsongs/JohnBerryman

merdevsky | 2015-01-16

Poezja Berrymana robi wrażenie, bo nie stara się robić wrażenia. Na imprezie, gdzie każdy jest głośny, kolorowo ubrany, jego poezja spokojnie stoi pod ścianą, obserwuje i popija piwko.

Przypomina nieco pisanie Bukowskiego- z tymże jest bardziej liryczna, wyciszona. Bukowski trąbił, że nienawidzi świata i twojej matki, ale nigdy nie odebrałby sobie życia. Berryman nie silił się na kontrowersję, nie narzekał, a mógł: lubił alkohol mniej więcej tak samo jak Bukowski, ale miał za sobą 3 nieudane małżeństwa i żył z fatum ojca-samobójcy. W końcu postanowił nie żyć, iść w ślady staruszka i palnął sobie w łeb. A właściwie skoczył z mostu do zamarzniętej rzeki Missisipi.

Berrryman wychodzi na przekór współczesnej poezji, bo da się go czytać bez sięgania po 15 słowników różnego rodzaju. Jest lekiem na postmodernistyczne wydmuszki, brak treści i łamanie języka dla samego łamania języka. Czytasz i myślisz - z tym człowiekiem mógłbym się napić.

Próbka twórczości:

Nocne zwyczaje Henry'...