American Psycho

Wydawnictwo: Picador
American Pyscho
angielski
myndband

Patrick Bateman is handsome, well educated, intelligent. He works by day on Wall Street, earning a fortune to complement the one he was born with. His nights he spends in ways we cannot begin to fathom. He is twenty-six years old and living the AmericanW cztery miesiące po złożeniu przez Ellisa ostatecznej wersji "American Psycho" w nowojorskich kręgach literackich zawrzało. Zaczęło się od tego, że kilka kobiet zatrudnionych w domu wydawniczym odmówiło pracy nad powieścią, która z obsesyjną wprost dokładnością opisuje dnie i noce masowego mordercy, 27-letniego przedstawiciela nowobogackiego grupy yuppies Dream.

źródło opisu: http://www.iblist.com/book499.htm

źródło okładki: http://www.picador.com/Blogs/2012/1/Picador-Covers-from-the-Past-

romeo | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

No tak. Ostrego kopa daje ta książka. Książka wcale nie tylko o jednym psychopatycznym mordercy, ale o świecie, w którym żyjemy. Podobne wrażenia zrobiły na mnie „Cząstki elementarne” Michela Houellebecq, które czytałem kilka lat temu. Tak jak Houellebecq Ellis kroi pustkę, jest chirurgiem odsłaniającym nicośc wewnętrzną cywilizacji dzisiejszego Zachodu. Tyle, że amerykański pisarz czyni to znacznie dosadniej i brutalniej. Odrzuca, przeraża, szokuje.

Już od pierwszych stron czytelnik zapoznaje się z życiem kasty amerykańskich yuppies. Spędzają wolny czas na wyuzdanej konsumpcji w luksusowych lokalach, rozmawiając o seksie, lokowaniu aktywów, nowych trendach w modzie oraz dowcipnych sposobach dręczenia bezdomnych. A w tych eleganckich garniturach, pachnący drogimi perfumami, pełni próżnej arogancji i zblazowani są bardziej odrażający od brudnych żebraków, z których kpią i których jak Patrick Bateman mordują w sadystyczny sposób. Niby należą do jakiej wspólnoty interesów, ale każdy...

Wicca | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Straciłem poczucie celu, rzeczywistość przesłaniają ciężkie, oławine chmury. Moje mordercze instynkty raz są, raz ich nie ma, potem znów są i tak w kółko"

"Chcę pić krew tej dziewczyny jak szampan, zanurzam twarz w tym, co zostało z jej brzucha i ocieram żarłoczną szczękę o pęknięte żebro"

"...byłem zajęty robieniem naszyjnika z kręgów jakiejś dziewczyny(....) i chodziłem po całym mieszkaniu z kostną ozdobą na szyi"

"Pusta w środku głowa (Christie) z resztkami mózgu i wyłupanymi oczyma, leży w rogu salonu pod fortepianem: mam zamiar zrobić z niej lampion na Halloween - oszczędzę na dyni."

"Zdarłem skórę i większość mięśni z jej twarzy, która teraz jest tylko czaszką z długimi splotami jasnych włosów padających po bokach(....) część wnetrzności jest rozsmarowana na ścianie, reszta leży zbita w kulki układające się na szklanym blacie stoliczka do kawy w długie, wężowate kształty przypominające zmutowane tasiemce"

Drodzy Czytelnicy, oto Patrick Bateman...

bazinga | 2010-05-06

Książka, przez którą brnęłam, którą dzieliłam sobie na porcje. Która wywoływała mdłości, irytację, wściekłość wreszcie. A z drugiej strony - genialne, moim zdaniem, studium nie tylko umysłu psychopaty, ale - przede wszystkim - studium współczesnego społeczeństwa: zblazowanego, hedonistycznego, bezrefleksyjnego. Zabawne, że jedyną osobą, która głębiej się nad sobą i światem zastanawia, jest psychopatyczny główny bohater. "American Psycho" jest książką, której lektura była dla mnie torturą, niekiedy wręcz fizyczną, i do której nigdy nie wrócę; jest też jednak równocześnie pozycją, która nie pozwala o sobie zapomnieć, tłucze się w głowie jak makabryczny refren i wciąż, na nowo, zmusza do zastanowienia.

teri | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Wiedzialam,ze bedzie ciezko...Ale nie myslalam,ze az tak.Nie jestem osoba wrazliwa,na krew i "brzydkie rzeczy" napatrzylam sie wystarczajaco,z racji mojego zawodu.A poza tym,sa pewne granice...To,o czm tutaj czytam,po prostu nie podoba mi sie i nie musze kontynuowac.Non ho finito,perche non voglio........

hanterkaa | 2016-02-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Ellisa czyta się rewelacyjnie.Niby nie ma jakiejś akcji,
wszystko po prostu lgnie przed siebie bez konkretnego celu,ale człowiek jest przykuty i wertuje te strony.Jedynie makabryczne opisy były czymś ciężkim do zniesienia.Książka "American psycho" po prostu opowiada o życiu codziennym nowojorskiego "yuppie",którego konsumpcyjny styl życia i nadmiar pieniędzy zamienił w kompletnego psychopatę.Punktem kulminacyjnym jest morderstwo Paula Owena,po którym Bateman zamienia się w kompletnego świra,zwłaszcza,że po piętach depcze mu Donald Kimball prywatny detektyw,wynajęty przez rodzinę Owena.Jest to jedna z moich ulubionych powieści kryminalnych,która doskonale pokazuje to,że im powieść bardziej oddala się od ram gatunkowych kryminału,tym bardziej zapada mi w pamięć.

Andrew Vysotsky | 2010-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2010

DZIENNIKI PSYCHOLA

Sam nie wiem czego dokładnie oczekiwałem od tej książki. Na pewno jednak obiecywałem sobie wiele. Zachęcał i tytuł, i recenzje. Zwłaszcza entuzjastyczna ocena jaką wystawił jej Zygmunt Kałużynski sprawiła, iż moje oczekiwania były wysokie.

Według słów uznanych krytyków Bret Easton Ellis jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, a American Psycho najlepszą jego powieścią. Podbudowany takimi zachętami rzuciłem się na nią jak pies na smakowitą kość, ba – jak alkoholik na pierwszą od tygodnia szklankę gorzały i wprost się nią zachłysnąłem.

Główną postacią i zarazem bezpośrednim narratorem American Psycho jest, jak sam tytuł mówi, amerykanski psychopata i dewiant seksualny Patrick Bateman. Książka to po prostu jakby fragment jego życia. Bez jakiegoś szczególnego początku i bez wyraźnie zaznaczonego końca. Ten utalentowany, dobrze sytuowany yuppie* jest po pracy, w chwilach wolnych od obowiązkowego w tej klasie życia towarzyskiego,...

KochamLitery | 2017-12-08

Książka świetna, ale...

Po tę pozycję kultową sięgnąć należy dla zasady. Dla samego faktu, że zasady należy weryfikować.

Amerykański Psychopata to doskonałe opracowanie umysłu mordercy. Jest on pokazany przekonująco i obrazowo. To największa zaleta książki.

Zaletą jest również sposób kreacji świata otaczającego głównego bohatera. Nihilistycznego, konsumpcjonistycznego, odartego z jakichkolwiek głębszych emocji. Słowem - tego, czym staje się każdy światek kierowany pieniądzem.
Okrucieństwo, makabra, szaleństwo opisów - dla jednych to minus, dla mnie również WIELKI plus. Uplastycznia książkę do granic możliwości.

Czas na minus - momenty dłużyzn. Czasem fabuła po prostu zionie nudą. Jest to kierowane tym, by właśnie nakreślić jak najpełniej wewnętrzny i zewnętrzny świat psychopaty, lecz przydałoby się skrócenie. Czasem dość solidne.

Poza tym, naprawdę warto. Dla każdego fana psychopatów pozycja obowiązkowa.

Daria | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Patrick Bateman to młody, bogaty mężczyzna, która ma wszystko, co tylko chce. Ma jednak przy tym bardzo nietypowe hobby - lubi zabijać. Dla niego morderstwo jest tak normalne, jak dla innych spożywanie obiadu. Co ważne, w porównaniu z innymi psychopatami nie traktuje zabijania jako jakiś niesamowity czyn. Nie robi tego ani dla sławy, ani dla wyższych celów - po prostu jest to nieodłączna część jego życia.

Książka zaczyna się dość niepozornie. Bateman wydaje nam się wręcz najnormalniejszym z całego swojego równie bogatego towarzystwa. Ale wiadomo - pozory mylą. Autor świetnie pokazał, co dzieje się w jego głowie i każdy fan thrillerów powinien AP przeczytać choćby dla samej postaci Patricka.

Ale książka nie jest bez wad: za spory problem uważam ogromną ilość zbędnych opisów, które w pewnym momencie zaczynały męczyć. Lubię książki opisowe, ale nie szukam w thrillerach szczegółowych opisów mieszkań czy ubiorów bohaterów (na szczęście autor mi to wynagradza całkiem ostrymi scenami,...

ravenstag | 2010-07-19
Na półkach: W Kolekcji, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2010

Bezkompromisowa książka. Nikomu nie próbuje się przypodobać. Nie daje jasnych odpowiedzi. Porządna dawka genialnej, perfekcyjnej prozy zapiętej na ostatni guzik (od lnianego garnituru Armaniego).

PS. I nie, nie da się obok niej przejść obojętnie (wystarczy zerknąć na dużą rozbieżność opinii). Ellisa można ostrożnie hmmm... pokochać lub znienawidzić do cna.

Olala | 2010-04-29
Przeczytana: 2006 rok

Książka o której chce się zapomnieć, a nie można.

10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

Przenoszenie literackich dzieł na ekrany ma niemal tak długą tradycję jak samo kino. Równie stary związek łączy pisarzy z zawodem scenarzysty. Niemal od początku autorzy książek pracowali w przemyśle filmowym. Przedstawiamy 10 współcześnie żyjących pisarzy, którzy przynajmniej raz współpracowali przy pisaniu scenariusza filmowego.

6 książkowych scen kuchennych

Przez długi czas kuchnia nie była interesującym miejscem dla pisarzy. Odgrywała poślednią rolę w książkach aż do lat 50. XX wieku, kiedy w księgarniach pojawiło się sporo powieści dla kobiet. Na sobotę polecamy przegląd tytułów, w których wiele ważnych scen rozegrało się w kuchni.