Kochankowie piekła

Okładka książki Kochankowie piekła Jarosław Marek Rymkiewicz
Okładka książki Kochankowie piekła
Jarosław Marek Rymkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01

UWAGA! SPOILER ALERT.

Tragifarsa Rymkiewicza na motywach „Czarnoksiężnika” Calderona to ciekawe zamknięcie jego calderonowskiej przygody. Ten utwór to swoista autorska polemika z hiszpańskim dramaturgiem. Ta początkowo wręcz komediowa, osadzona w przeszłości sztuka stopniowo wprowadza nas w sam środek piekła współczesności. Ryszard Przybylski trafnie zauważa, że „Kochankowie piekła” to Calderon, ale a rebours. Kiedy w oryginale diabeł okazuje się marionetką Boga i prowadzi Cypriana i Justynę do zbawienia, tak u Rymkiewicza Bóg jest nieobecny a Diabeł okazuje się – w gnostyckim niemal ujęciu – władcą świata. To oczywiście diabeł na wskroś współczesny i choć pozornie kręci niezdarnie ogonem wystającym mu spod płaszcza, ta tradycyjna do bólu fasada to kolejny diabelski wybieg. Rzeczywisty diabeł tkwi w nas, kieruje nami, bo sam poddajemy się mu i chcemy, aby kierował naszymi poczynaniami. Diabelska jest bowiem sama struktura świata, opartego na pożądaniu, które czyni z człowieka marionetkę targaną przez jego własne (?) pragnienia. Wolna wola więc też jest złudzeniem, a człowiek pozbawiony granic, jest tylko – niekończącym się nigdy – pragnieniem. Dawne ognie piekielne są tu anachroniczne i śmiesznie niczym fajerwerki odpalone w obwoźnym teatrzyku . Realne piekło jest w wewnątrz nas, ludzi. I prowadzi nas jak lunatyków przez świat. Idziemy wszyscy razem – żywi i martwi, żywi kroczą niczym martwi, a martwi niczym żywi. Nie znamy siebie, nie znamy też ani nieba ani boga i nawet nie pragniemy sobie ich wyobrazić.

UWAGA! SPOILER ALERT.

Spędziłem z tą książką przyjemny wieczór po ciężkim dniu w korpo i nie żałuję. Nie jest to mój ulubiony autor, ale dzieło polskie i dobre stąd moja wysoka ocena.

• Filologia polska
  • Lektury 4 - studia I
  • 2015
  • Teatr

Dodaj cytat z książki Kochankowie piekła