Zgłosuj na książki roku 2017

practicaljoke

źródło okładki: http://www.amazon.com/Arcadia-Play-Tom-Stoppard/dp/0571169341

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Najsłynniejsza sztuka czołowego brytyjskiego dramaturga z 1993 roku. Przeczytana w języku polskim (wersja polskojęzyczna dostępna w sieci).
Na początek przenosimy się do roku 1809, do wiejskiej posiadłości Sidley Park, tytułowej Arkadii. Spotykamy tam Septimusa, korepetytora uzdolnionej córki pana domu, Thomasiny. Kolejno pojawiają się poeta Chater, którego największą zaletą jest jego żona, oraz lady Croom, będąca skrytym obiektem westchnień Septimusa. Pierwsza scena pierwszego aktu to kapitalny obrazek obyczajowy, okraszony pierwszorzędnym humorem.
Następna scena przenosi czytelnika do współczesności. W tej samej wiejskiej posiadłości pisarka Hanna Jarvis próbuje zrekonstruować dzieje tajemniczego Pustelnika z Sidley Park, który dziwnym trafem urodził się w tym samym roku co Septimus. Jej nowopoznanego kolegę Bernarda Nightingale’a, naukowca z prowincjonalnego uniwersytetu bardziej interesuje tajemnicze zniknięcie nieznanego bliżej poety Ezry Chatera, w które, ...

Michał Hernes | 2017-10-31
kor_nelka | 2017-07-25