Pamięć. Zjawiska zwykłe i niezwykłe

Wydawnictwo: WSiP
0 (0 ocen i 0 opinii)
83-02-09437-4
psychologia, pamięć

W przedmowie do zbioru tekstów o zjawiskach dotyczących pamięci czytamy: "Nasza książka, chociaż dotyczy w dużej mierze ciekawostek, nie ogranicza się do prezentacji sensacyjnych faktów. Przede wszystkim stanowi obszerny przegląd i krytyczną analizę danych naukowych oraz koncepcji teoretycznych, ukazuje znaczenie badań i refleksji teoretycznej nad zjawiskami niezwykłymi dla lepszego poznania podstawowych mechanizmów pamięci"
Autorzy - psychologowie, znawcy problematyki pamięci - opisują zjawiska pamięciowe występujące powszechnie i zjawiska obserwowane rzadziej, uznawane za niezwykłe czy wyjątkowe. Powołują się przy tym na najnowsze wyniki badań i zwracają uwagę na obszary, które w ostatnich latach stały się przedmiotem liczniejszych dociekań badaczy. Do zjawisk, z którymi właściwe każdy człowiek ma do czynienia, zaliczono:
pamięć utajoną, amnezję dziecięcą, pamięć autobiograficzną, pamięć fleszową, pamięć węchową, efekt Mozarta. Za rzadkie i specyficzne zjawiska pamięciowe uznano: fałszywe wspomnienia, synestezję, ejdetyzm, pamięć ekspercką, pamięć występującą u sawantów.
Książka interesująca dla studentów, badaczy oraz osób chcących poszerzyć swą wiedzę ogólną czy lepiej poznać funkcjonowanie własnej pamięci.

źródło opisu: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, 2005

Mogą Ciebie również zainteresować

• Szturmując niebo
  • Podziemny labirynt
  • Z jednym wyjątkiem
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Tango dla oprawcy

6,33 (64 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,98 (42 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Biblioteka pana Lemoncella
Chris Grabenstein

8,1 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Nira | 2013-12-13
Karolina | 2013-01-04