Pamięć. Zjawiska zwykłe i niezwykłe

Wydawnictwo: WSiP
83-02-09437-4
psychologia, pamięć

W przedmowie do zbioru tekstów o zjawiskach dotyczących pamięci czytamy: "Nasza książka, chociaż dotyczy w dużej mierze ciekawostek, nie ogranicza się do prezentacji sensacyjnych faktów. Przede wszystkim stanowi obszerny przegląd i krytyczną analizę danych naukowych oraz koncepcji teoretycznych, ukazuje znaczenie badań i refleksji teoretycznej nad zjawiskami niezwykłymi dla lepszego poznania podstawowych mechanizmów pamięci"
Autorzy - psychologowie, znawcy problematyki pamięci - opisują zjawiska pamięciowe występujące powszechnie i zjawiska obserwowane rzadziej, uznawane za niezwykłe czy wyjątkowe. Powołują się przy tym na najnowsze wyniki badań i zwracają uwagę na obszary, które w ostatnich latach stały się przedmiotem liczniejszych dociekań badaczy. Do zjawisk, z którymi właściwe każdy człowiek ma do czynienia, zaliczono:
pamięć utajoną, amnezję dziecięcą, pamięć autobiograficzną, pamięć fleszową, pamięć węchową, efekt Mozarta. Za rzadkie i specyficzne zjawiska pamięciowe uznano: fałszywe wspomnienia, synestezję, ejdetyzm, pamięć ekspercką, pamięć występującą u sawantów.
Książka interesująca dla studentów, badaczy oraz osób chcących poszerzyć swą wiedzę ogólną czy lepiej poznać funkcjonowanie własnej pamięci.

źródło opisu: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, 2005

• Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Rzymski poranek
  • Zero
  • Arystokratka w ukropie
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Krocząc w ciemności

7,33 (15 ocen i opinii)
Życie i śmierć
Stephenie Meyer

5,77 (30 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

7,24 (42 ocen i opinii)
Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,64 (22 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,08 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
yoasia | 2015-11-04
Alumfelga | 2015-10-21