Pamięć. Zjawiska zwykłe i niezwykłe

Wydawnictwo: WSiP
0 (0 ocen i 0 opinii)
83-02-09437-4
psychologia, pamięć

W przedmowie do zbioru tekstów o zjawiskach dotyczących pamięci czytamy: "Nasza książka, chociaż dotyczy w dużej mierze ciekawostek, nie ogranicza się do prezentacji sensacyjnych faktów. Przede wszystkim stanowi obszerny przegląd i krytyczną analizę danych naukowych oraz koncepcji teoretycznych, ukazuje znaczenie badań i refleksji teoretycznej nad zjawiskami niezwykłymi dla lepszego poznania podstawowych mechanizmów pamięci"
Autorzy - psychologowie, znawcy problematyki pamięci - opisują zjawiska pamięciowe występujące powszechnie i zjawiska obserwowane rzadziej, uznawane za niezwykłe czy wyjątkowe. Powołują się przy tym na najnowsze wyniki badań i zwracają uwagę na obszary, które w ostatnich latach stały się przedmiotem liczniejszych dociekań badaczy. Do zjawisk, z którymi właściwe każdy człowiek ma do czynienia, zaliczono:
pamięć utajoną, amnezję dziecięcą, pamięć autobiograficzną, pamięć fleszową, pamięć węchową, efekt Mozarta. Za rzadkie i specyficzne zjawiska pamięciowe uznano: fałszywe wspomnienia, synestezję, ejdetyzm, pamięć ekspercką, pamięć występującą u sawantów.
Książka interesująca dla studentów, badaczy oraz osób chcących poszerzyć swą wiedzę ogólną czy lepiej poznać funkcjonowanie własnej pamięci.

źródło opisu: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, 2005

• Szturmując niebo
  • Podziemny labirynt
  • Sekret Sonji
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Zwykły człowiek
  • Nie tacy oni straszni
  • Ekspozycja
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Collide

7,75 (4 ocen i opinii)
Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

7,5 (2 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

7,5 (2 ocen i opinii)
Ekspozycja
Remigiusz Mróz

8,4 (5 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,51 (370 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Nira | 2013-12-13
Karolina | 2013-01-04