Kwestia wiary

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 19)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
A Question of Belief
Ag2S

Komisarz Guido Brunetti marzy, żeby uciec od tłumów i sierpniowych weneckich upałów. Zanim dołączy do wypoczywającej w górach rodziny, będzie musiał przyjrzeć się skardze, jaką jego przyjaciel złożył na podejrzanie opieszałe sądy. Kolega Brunettiego, Lorenzo Vianello, niepokoi się nagłym zainteresowaniem swojej ciotki astrologią i prosi komisarza o pomoc. Plany wakacyjne ostatecznie niweczy brutalna zbrodnia popełniona w mieście.

Donna Leon, pisarka amerykańska, urodziła się w 1942 roku w Montclair w stanie New Jersey. Studiowała literaturę. Przebywała w Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Iranie i Chinach. Od roku 1981 mieszka w Wenecji. Jest znana na całym świecie autorką cyklu kryminałów o dociekliwym i nieustępliwym komisarzu policji, Guido Brunettim. Nie są to typowe powieści policyjno-detektywistyczne. Wiele miejsca zajmują w nich problemy polityczne, obyczajowe i kulturalne Włoch.

Pisarka jest menadżerem orkiestry Il Complesso Barocco; jej wielką pasją jest muzyka klasyczna.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2013

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/574/Donna-Leon-Kwestia-wiary

książek: 1957
jamczyk | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Sierpień sprowadza na Wenecję, niespotykaną falę upałów, a komisarz Brunetti, zamiast odpoczywać z rodziną w górach, próbuje rozwikłać sprawę kolejnego morderstwa. Przy okazji zapoznaje się z działaniami wróżek i różnej maści hochsztaplerów.

Lily76 | 2013-03-04
Przeczytana: 01 marca 2013

Tym razem Donna Leon prawie że wysyła Brunettiego na wakacje, ale niestety w połowie drogi zmusza do powrotu. Powodem jest zabójstwo, które popełniono w tętniącej upałem Wenecji. Z trudem funkcjonując, komisarz usiłuje, wbrew naciskom z góry, dotrzeć do zeznań świadków, oczywiście wysoko postawionych, co nie znaczy, że niewinnych. Zagadkę udaje się rozwikłać, a co do ukarania winnych - no cóż, jak to bywa w książkach autorki, nie jest już tak prosto.
Oprócz wątku zabójstwa jest też drugi - dotyczy bezpośrednio ciotki Vianellego, a pośrednio zjawiska wróżbitów oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od ludzi potrzebujących wsparcia. W tym konkretnym przypadku oprócz "wróżenia" mamy do czynienia z niebezpiecznymi fałszerstwami w dokumentacji medycznej, których dokonuje kobieta uwikłana w związek z oszustem.
Książka jak zwykle świetna, refleksja nad kondycją społeczeństwa włoskiego, jakże podobnego pod wieloma względami do polskiego, nie została i tutaj pominięta.

Magdalena Rz | 2013-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2013

Jak zawsze świetna lektura, w której historia kryminalna jest tylko pretekstem do rozważań o problemach współczesnego społeczeństwa.

Basia | 2015-09-30
Przeczytana: sierpień 2015

Wciąga. W sumie jak każdy kryminał. Ale po lekturze czułam pewien niedosyt... W kilku słowach - miła wakacyjna lektura, ale "szału nie ma".

maszmich | 2018-01-15
Agata | 2017-01-11