Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej

Okładka książki Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej Roman Frodyma
Okładka książki Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej
Roman Frodyma Wydawnictwo: Ruthenus historia
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ruthenus
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375304688
Tagi:
Tarnów I wojna światowa cmentarze wojenne Galicja
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
24
23

Na półkach: ,

Cmentarze Wielkiej Wojny

„Nie pytajcie, kto był przyjacielem a kto wrogiem / Tysiące bohaterów padło w zawziętej walce / Ofiary spoczęły w równych rzędach grobów / Anioł śmierci przygarnął ich do siebie / Wolnych od nienawiści” - głosi tablica inskrypcyjna na cmentarzu z pierwszej wojny światowej w Nowym Żmigrodzie. Takie i podobne napisy znajdziemy na wielu cmentarzach z tego okresu, zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego.
Treść tych napisów została zestawiona w sposób uporządkowany w książce Romana Frodymy „Cmentarze wojenne z I wojny światowej. Gawęda przewodnicka. Cz.1, Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło”. Autor jest przewodnikiem beskidzkim, przodownikiem turystyki pieszej i górskiej, i do tego badaczem historii cmentarzy wojennych z okresu pierwszej wojny światowej na terenie Polski południowej. W 1985 r. ukazała się jego publikacja „Cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej w rejonie Beskidu Niskiego i Pogórza”, która - obok niewielu takich książek - stanowiła przez wiele lat cenne źródło informacji o tych cmentarzach (oprócz tego napisał trzy tomy „Galicyjskie cmentarze wojenne”).
Pierwsza wojna światowa, nazywana Wielką Wojną, która z największą siłą przetoczyła się przez Europę, nie ominęła terenów Polski, będącej w tym czasie pod zaborami obcych państw. Trwające walki, bardzo krwawe i wyniszczające, ale też często bratobójcze (przecież Polacy walczyli z Polakami, tyle, że po przeciwnych stronach) pociągnęły za sobą olbrzymie straty w ludziach, liczone w milionach (w zależności od źródeł wymienia się liczbę ponad 9 mln zabitych lub zmarłych w wyniku epidemii czy na skutek panujących mrozów). Wysoką cenę wojny ponieśli Polacy. Z ok. 2 mln Polaków powołanych przez zaborcze mocarstwa do wojska zginęło ok. 390 tys.
Te ogromne straty w ludziach niosły ze sobą palący problem do rozwiązania. Na polu bitew pozostawały tysiące ludzkich ciał, pochowanych bardzo płytko, lub niepochowanych wcale. To rodziło niebezpieczeństwo wywołania epidemii na szeroką skalę. Jak zaznacza w swojej książce Roman Frodyma, kwestią tą początkowo zajmowały się Oddziały Oczyszczania Pobojowisk, które podporządkowane były pod Komendy Etapów. Nieco później koordynację pochówku żołnierzy przejął utworzony w Wiedniu w grudniu 1915 r. Wydział Grobów Wojennych. Na terenie Galicji początkowo kwestię pochówku przejęło Dowództwo Okręgu Wojskowego „Galicja Zachodnia”, które miało swoją siedzibę w Krakowie, a następnie Wydział Grobów Wojennych. Na jego czele stanął kpt. Rudolf Broch, po nim kpt. Hans Hauptmann, współautor „Zachodniogalicyjskie groby bohaterów z lat wojny światowej 1914-1915”, a także autor licznych tekstów inskrypcyjnych, znajdujących się na cmentarzach wojennych.
Na terenie Galicji Zachodniej wyznaczono 10 okręgów cmentarnych: Żmigród, Jasło, Gorlice, Łużna, Pilzno, Tarnów, Dąbrowa, Brzesko, Bochnia i Limanowa. Pierwotnie na sporządzonych listach znalazło się 60 829 poległych, jednak po zakończeniu prac - jak pisze Roman Frodyma - oficjalne informacje mówiły o 17 232 grobach pojedynczych, 744 rzędowych i 4 614 masowych.
W swojej książce Roman Frodyma opisał dwa okręgi cmentarne: Okręg cmentarny nr 1 - Nowy Żmigród (projektowany przez Słowaka Dušana Jurkoviča, w stylu starosłowiańskim) i Okręg cmentarny nr 2 - Jasło (zaprojektowany przez por. Johanna Jägera). Pierwszy z nich składa się z 30 wojennych cmentarzy, zaś drugi z 31 (w tym 2 mogił masowych i pojedynczych na cmentarzach żydowskich). Przy opisach nekropolii autor w zasadzie przy wszystkich z nich zamieścił informację o dojeździe, datach śmierci, danych poległych i epizodach związanych z charakterystyką miejsca. W wielu opisach pojawiają się inskrypcje.
Na końcu książki znajduje się wykazy pułków piechoty armii austro-węgierskiej, pułków piechoty Landwehry, pułków strzelców górskich Landwehry, pułków Tyrolskich Strzelców Cesarskich i inskrypcje cmentarne. Bardzo cenną rzeczą są liczne fotografie, zarówno te archiwalne (wizerunki żołnierzy, sceny z wojny),jak i te współczesne (wygląd cmentarzy).

WD

Roman Frodyma, Cmentarze wojenne z I wojny światowej. Gawęda przewodnicka. Cz.1, Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło, Wydawnictwo Ruthenus Rafał Barski; Karpackie Towarzystwo Naukowe i Oświatowe, Krosno 2015


https://www.facebook.com/Gdzie-czytam-897638893656381/?ref=hl

Cmentarze Wielkiej Wojny

„Nie pytajcie, kto był przyjacielem a kto wrogiem / Tysiące bohaterów padło w zawziętej walce / Ofiary spoczęły w równych rzędach grobów / Anioł śmierci przygarnął ich do siebie / Wolnych od nienawiści” - głosi tablica inskrypcyjna na cmentarzu z pierwszej wojny światowej w Nowym Żmigrodzie. Takie i podobne napisy znajdziemy na wielu cmentarzach z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • Sprzedane
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Nieprzeczytane
    1
  • Tarnów
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne