Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie

Wydawnictwo: Różnica
978-83-935704-0-9
Powieść polska -- 21 w.
Shalavilla

Nowa Huta w latach siedemdziesiątych. Oficjalnie dzielnica Krakowa, ale tak naprawdę to zupełnie inny, odrębny świat. Opisane wydarzenia rozgrywają się w przeciągu kilku zaledwie miesięcy: od września 1976 roku do maja 1977. Ktoś morduje młode dziewczyny, zaginęła stara biżuteria, studenci marzą o innej Polsce… Czy te sprawy mogą mieć ze sobą związek? „Kosa” została napisana w oparciu o ścisłą dokumentację tamtych czasów: ceny, moda, język, zwyczaje – całe tło powieści odpowiada ówczesnej rzeczywistości. Tylko kryminalna intryga i wszyscy wplątani w nią bohaterowie są oczywiście fikcyjni.

Autorką książki jest Hanna Sokołowska. To jej debiut prozatorski. Wcześniej wydała „Scenariusze teatralne dla Nauczycieli Niepokornych”. Jest założycielką odnoszącego sukcesy teatrzyku dziecięcego „Starlets” i nauczycielką angielskiego. Nowa Huta to jej „mała ojczyzna”, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość.

Pierwszy nowohucki kryminał zilustrowała Olga Olechowska. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, tworzeniem ilustracji i VJingiem. Współpracowała m.in. z miesięcznikiem „Bluszcz”. Jest autorką ilustracji do powieści Gai Grzegorzewskiej „Wiać”.

źródło opisu: Wydawnictwo Różnica, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-roznica.pl/

megan | 2013-08-20

Moja przygoda z tą książką zaczęła się od ... radia:) Jechałam samochodem i, bodajże na czwórce, rozmawiali o tej książce i od razu wiedziałam, że muszę ją mieć. I tutaj zaczęły się schody. W żadnej księgarni nie mogłam jej znaleźć ... W końcu udało się zamówić wprost od wydawnictwa.

Jeżeli chodzi o samą lekturę, to czyta się wartko i szybko. Te intrygi, wątki kryminalne i cała reszta są na prawdę wciągające. Najbardziej jednak podoba mi się ten klimat dawnych lat. Urodziłam się w latach 80-tych, ale z opowieści i w sumie z własnego doświadczenia (szczątków pamięci:) "znam" te czasy. Uśmiech sam ciśnie się na usta. To taka podróż trochę nostalgiczna, ale jednocześnie zabawna z ciekawie skrojonymi postaciami. Polecam gorąco.

Magdalena Swoboda | 2013-01-18
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Nowa Huta, to w końcu Kraków czy całkiem odrębne miasto? Mieszkałam w Krakowie sześć pięknych lat i nigdy nie wiedziałam, jak traktować tę dzielnicę. "Jadę na Hutę" - słyszało się wielokrotnie a jak się na nią zajechało to rzeczywiście, czuło się inny klimat postsocjalistycznego miasta, jakże odmienny od tego na Kazimierzu czy na bulwarach z widokiem na Wawel. Idąc na spotkanie autorskie z panią Hanną Sokołowską gubiąc się nieco w słabo oświetlonych nowohuckich osiedlach poczułam, że przenoszę się w świat "Kosy". Świat socjalizmu, w którym ludzie żyli, kochali się, nienawidzili, ba! nawet mordowali.

"Kosa" to spory ładunek faktograficzny. Można przeczytać jak trudno było zdobyć pończochy, kawałek przeciętnego mięsa, o niekończących się kolejkach, polach nowohuckich, po których trzeba było wyprowadzić psa, bez obowiązkowego obecnie woreczka w ręku. Zdecydowanie inaczej na książkę spojrzy nastolatka niż osoba, która te czasy przeżyła. Dla nastolatki jest to historia gdzieś...

natalia | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, Polscy autorzy
Przeczytana: 17 listopada 2014

Główną zaletą "Ballady" to przede wszystkim realia-peerelowska Nowa Huta i wszystkie jej smaczki wychodzące na światło dzienne. Właśnie na tę płaszczyznę książki zwróciłam największą uwagę i dzięki temu przydzieliłam jej taką a nie inną ocenę(zapewne dlatego, że większość miejsc znam, widziałam, nadal widuję, a pozostałości po komunizmie kojarzę z dzieciństwa). Sama fabuła schodzi na dalszy plan, tragedii(poza tymi kilkoma morderstwami, oczywiście?) nie ma, jednakże nie porywa.

marianna | 2013-04-11

Książka Sokołowskiej jest świetna, ponieważ w bardzo zgrabny sposób łączy przedstawienie realiów historycznych oraz problemów, powiedzmy szumnie, socjologicznych, z wartką akcją i bardzo mnie przekonującym rozwiązaniem kompozycyjnym: "Kosa" jest składanką różnych głosów. Mieszają się tu pamiętniki bohaterów, korespondencja służbowa i prywatna, listy zakupów, artykuły z gazet, a także obrazy Olgi Olechowskiej, świetnie dopełniające słowa. Sokołowska tak świetnie potrafiła oddać klimat ówczesnego piśmiennictwa codziennego, że podejrzewano, że "Kosa" jest poskładana z autentycznych dokumentów. Autorka na spotkaniu odpowiadała, że każde słowo "Kosy" zostało napisane przez nią, ale materiał zbierała długo, spisując różne opowieści. Dzięki temu uzyskała narrację bardzo żywą, pełną smaczków. Np. ten fragment:
"Odkryłam wczoraj, że Świat Dziecka na Alei Róż to prawdziwy raj, jeżeli przyjdzie się odpowiednio wcześnie, tuż przed otwarciem sklepu, tak na przykład na kwadrans przed...

asenata | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2013, Nowa Huta
Przeczytana: wrzesień 2013

Hutę mam w sercu, bo jestem Hutaską z krwi i kości :) i dlatego czytam wszystko co się o Hucie pojawi na rynku. KOSA to książka, której akcja rozgrywa się w Hucie lat 70-tych z zachowaniem atmosfery tego czasu, miejsc, które wtedy istniały. Fabułę tworzą listy, notatki służbowe, donosy, nie ma narratora i jest to duży plus. Bardzo mi się podobała :)

lori997 | 2014-10-07

Bardzo fajna książka. Nie zawiera typowej narracji - pierwszo- czy trzecioosobowej, a cała fabuła jest nam opowiadana za pomocą notatek bohaterów, czy to osobistych czy służbowych, za pomocą wycinków z gazet, ogłoszeń, donosów itp. Świetny pomysł! Akcja osadzona w latach 70 na Nowej Hucie w Krakowie z pewnością również jest atutem. Godny podkreślenia jest pietyzm, z jakim autorka obrazuje nam tamtejszy czas i jego specyfikę. Przy tym wszystkim to po prostu wciągający kawałek lektury. Polecam!

thaliana | 2015-11-11
Katarzyna | 2015-07-29