Dzieje mniszek dominikańskich w krajach słowiańskich

Wydawnictwo: WAW
978-83-89802-39-2
religia

Pierwsza tak obszerna praca poświęcona dziejom dominikanek w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, opracowana z wykorzystaniem obszernej bazy źródłowej, z aparatem przypisów i licznymi ikonografiami. Autor, krakowski badacz i dziennikarz specjalizujący się w dziejach monastycyzmu żeńskiego, pracował nad tekstem kilka lat, wykorzystując całą spuściznę archiwalną, w tym zachowaną w murach...

Autor, krakowski badacz i dziennikarz specjalizujący się w dziejach monastycyzmu żeńskiego, pracował nad tekstem kilka lat, wykorzystując całą spuściznę archiwalną, w tym zachowaną w murach dominikańskiej klauzury.

Dla badaczy tej tematyki dużą wartość będą miały monografie polskich żeńskich klasztorów mniszek dominikańskich w: Poznaniu, Wrocławiu, Raciborzu, Przemyślu, Sochaczewie, Kamieńcu Podolskim, Lwowie, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Świętej Annie, Bełzie, Nowogródku, Górze Kalwarii, Żółkwi, Józefosławie i Radoniach.

Niemniej ciekawa będzie lektura opracowań poświęconych konwentom m.in. w: Ołomuńcu, Pradze, Brnie, Trnawie czy Bratysławie. Okazją do wydania publikacji są trwające jeszcze obchody 800-lecia zakonu dominikańskiego. Z tej też okazji książkę wstępem opatrzył Brat Carlos A. Azpiroz Costa OP, Generał Zakonu.

źródło opisu: wydawnictwo WAW, 2007

źródło okładki: wydawnictwo WAW