Piekło i Niebo. Część pierwsza

Tłumaczenie: Zbigniew Białas
Cykl: Miłość i wojna (tom 3.1)
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Heaven and hell
Diana

Pierwszy tom trzeciej i ostatniej części trylogii o rodzinach: Hazardów z północy i Mainów z południa. Poznajemy ich losy już po wojnie secesyjnej.
Czy koniec wojny to koniec konfliktów Północy z Południem?
Czy Madeline, Charles, George zdołają zpomnieć o wojnie i żyć normalnie?
Czy Bentowi uda się zrealizować plany zemsty?
Czy przetrwa przyjaźń Mainów i Hazardów?

źródło opisu: Od Wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Northman | 2014-04-29
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Jest to jedna z niewielu znanych mi powieści traktujących o Rekonstrukcji, czyli o jednym z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych społecznie i politycznie okresów w historii Stanów Zjednoczonych. Południe przegrało wojnę i popadło w ruinę, natomiast Północ zamierza zemścić się na nim za wojenny koszmar i zmusić batem do posłuszeństwa. Jak w tej dziejowej zawierusze odnalazły się rodziny Hazardów i Mainów? Rozmaicie. Szczegółów nie zdradzę - nie chcę odbierać nikomu przyjemności czytania. Zwłaszcza jeśli ktoś był już wcześniej u boku bohaterów na łamach "Północy i południa" oraz "Miłości i wojny".

Dla mnie "Piekło i niebo" to opowieść o nadziei, wierze w ludzi i - dla kontrastu - o ludzkiej podłości i drzemiących w ludzkiej duszy uprzedzeniach. Zadziwiające, że w każdym człowieku może tkwić zarówno jedno jak drugie.