Drogi Wolności: Wiek męski

Âge de raison

źródło okładki: http://literacki24.pl/

czytający | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Prawdziwa wolność jest mitem. Czasami bywa prześladowana ale potrafi też zaskakiwać swoim okrucieństwem. Bo gdy nawet zostawia nam wybór, to często będzie to wybór na całe życie. Wybór nie do odwrócenia, taki aby tylko uszminkować i upudrować przyszłość, która miejmy nadzieję nie umrze i nie stanie się końcem tragedii. Gdy wolność jak jakiś abstrakcyjny sędzia oświadczy nam swój punkt widzenia, to nie staniemy się przez to nazbyt wolni. Dowiemy się jedynie na co możemy sobie pozwolić i w zarysach poznamy swoje zobowiązania. Bo praw nie będzie za wiele. To jedynie kilka różnych rozwiązań problemu zwanego życiem. A tego problemu nie da się nigdy ominąć do końca.

Ta książka została napisana w duchu poważnych rozmyślań o pragnieniu wolności. Słowa które z niej płyną, przeznaczone są dla intelektualistów mających chociaż raz w życiu poczucie posiadania nieczystego sumienia i tych, którym nie jest obca samotność. Dla tych ludzi, którzy zainteresowani drogą do szczęścia próbują odnaleźć...

JuS | 2018-05-30

Ile w tym świeżości. Po tylu latach. Próbuję sobie wyobrazić, jakim musiało to być wydarzeniem w swojej epoce, zwłaszcza w Polsce. Ale nie ma tu taniego szokowania i sensacji, warto za to zwrócić uwagę z jaką klasą Sartre przedstawia dramaty i problemy bohaterów. Wszystko jest stonowane i nie nurza się w ordynarności czy dosłowności cechującej współczesnych autorów.
To miłe wytchnienie i uczta soczystego słowa.

Bandziorno | 2017-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Lata 30-te musiały być fascynującym okresem. Ludzie zorientowali się, że są samotni, skazani na wolność i przytłoczeni ogromem absurdu na świecie, a przy tym tak słabi i niewiele znaczący. Główny bohater Mateusz mógłby doskonale zrozumieć dzisiejszego 30-latka, który nie wie co ma zrobić ze sobą i swoim życiem (chociaż to zbyt duże oproszczenie). Bardzo dobrze napisana powieść, zaskakująco lekka, jak na ciężar poruszanych zagadnień. Na pewno przeczytam dalsze tomy, polecam.

jkesil | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Niespójna ksiazka, ktora zbyt duzo razy traci tanim romansidlem z zakonczeniem jak z telenoweli wenezuelskiej. Wstyd pomyslec ze wyszla spod piora tak inspirujacego mysliciela XX wieku jak Sartre. Miejscami lektura łapie właściwy wydzwiek i tempo, staje sie wciagajaca i intrygujaca intelektualnie, ale tego jest zbyt malo. Ciekawe wydanie z roku '57 - ciekawie odkrywa jezykowe tajemnice obyczajowe sprzed 60ciu lat. tym niemniej zmarnowana szansa na pelnokrwiste pokoleniowe studium poplatanej we wlasne watpliwosci bohemy wraz z ciekawym watkiem glownego bohatera dojrzewajacego do sprostania konsekwencjom swoich dzialan. No i Paryz w tle. Poza tym jednak w zbyt przewazajacym stopniu mizerne to.

Sahara9 | 2018-06-05
marijestmoja | 2018-04-27