Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Wydawnictwo: Credo
978-83-60131-18-3
Arek Szymczak

Dobra lektura dla nastolatków. Dziewczynka w wyniku wypadku traci możliwość chodzenia. Po powrocie ze szpitala boleśnie przeżywa pierwsze doświadczenia tego nowego stanu w jej życiu. Dobry przyjaciel - Wiatr prowadzi ją przez codzienność, aż do odzyskania sprawności – nie ruchowej, ale sprawności społecznej. Dziewczynka odnajduje przyjaźń, odkrywa radość życia, staje się dla innych źródłem nadziei i przyjaźni.

źródło opisu: Wydawnictwo Credo, 2007

źródło okładki: http://sklep.credo.org.pl/pl/dziewczynka-tanczaca-...»

Dziewczynka w wyniku skoku do wody ulega ciężkiemu wypadkowi traci możliwość chodzenia. Gdy budzi się w szpitalu nie może poruszać swoimi nogami, nie może się pogodzić ze swoim kalectwem,że nigdy nie będzie już chodzić nie chce zaakceptować tego, że będzie musiała jeździć na wózku inwalidzkim.
Ola odnajduje przyjaźń w przyjacielu Wietrze, wiatr rozmawia z nią, podnosi na duchu, mówi dziewczynce,żeby się nie poddawała i walczyła o swoje.
Dziewczynka zaprzyjaźnia się z Anią, która też porusza się na wózku nie ma nóg los ją boleśnie doświadczył, pomimo swojej niepełnosprawności Ania pogodziła się z tym.
Odwiedza również niewidomą drugą nastolatkę, która od urodzenia nie widzi.Dziewczynka opowiada jej jak wygląda niebo,kolory obie bardzo się zaprzyjaźniają.
Ma dwie prawdziwe, oddane przyjaciółki odzyskuje wiarę w siebie, nie traci nadziei choć nie ma władzy w nogach i przykuta jest do wózka.
Jest to króciutka książeczka, a przejmująca,piękna i mądra.
Poruszyła mnie za serce wzruszyłam...

Rysia | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Krótkie i zwięzłe opowiadanie o chorobie, o bólu, o tym, żeby się nie poddawać. Może zbyt proste, może dla dzieci, ale coś w sobie ma. Pokazuje (jak trudno w to czasem uwierzyć!), że nigdy nie jesteśmy sami.

Kamyczek | 2013-07-13

Warta przeczytania i nadawałaby się również na lekturę szkolną.

Sabrina | 2013-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2013

Wspaniała książka.
Pokazuje jak zmienia się życie dziewczynki, jak zmienia się jej myślenie o rzeczach prostych trudnych jak i tych trudnych. Dziewczynka zaczęła także od nowa, inaczej poznawać, dostrzegać piękno świata i ludzi.
Ukazuje też to jak pod wpływem choroby wypadku czy doświadczeń życiowych dziecko potrafi szybko stać się dojrzalsze, doroślejsze.

Historia nastoletniej Oli, która uprawia sporty i wygrywa zawody. Któregoś dnia decyduje się na dramatyczny w skutkach skok. Dziewczynka skacze do rzeki nie wiedząc, że tuż pod wodą sterczą deski po starym moście drewnianym. Trzynastolatka traci przytomność i budzi się w szpitalu gdzie okazuje się, że nie będzie mogła chodzić. Wkrótce dziewczyna poznaje wiatr, który pomaga jej sobie poradzić z tą sytuacją.
To jedna z moich ulubionych książek. Może dlatego, że sama jestem niepełnosprawna ale ja od urodzenia i nie wyobrażam sobie, że miałabym stać się niepełnosprawna po wypadku, poza tym ja umiem chodzić...

Arriane | 2014-10-30
Na półkach: Przeczytane, Refleksyjne
Przeczytana: 29 października 2014

Kocham moje nogi, tak cudownie jest na nich stac.
Doceniajmy to co mamy, bo w jednej chwili mogą nam to tak po prostu odebrac.

Książka powinna byc obowiązkową lekturą dla gimnazjum.

Jestem bardzo wdzięczna Pani Kasi za ten NIEZWYKLE MOTYWUJĄCY I DAJĄCY NADZIEJĘ DAR!!!!! <3 :D Pani Kasia jest niezwykłą osobą!!!!! Bardzo sympatyczną i uśmiechniętą... :D Miałam zaszczyt poznać kilka ulubionych Autorek na tegorocznych Targach Książki i Pani Kasia jest jedną z Nich... :D Tę OGROMNIE WARTOŚCIOWĄ, krótką lekturę właściwie opowiadanie (75 stron), odebrałam wczoraj i przeczytałam w ok. 30-40 min, może nawet krócej, (nie wiem dokładnie bo nie patrzyłam na zegarek :D) Wiem co czuje Ola ponieważ sama od urodzenia jeżdżę na wózku i również mam okresy smutku,złości, buntu, (zazdroszczę np. młodszej siostrze, która jest wszechstronnie utalentowana) ale wiem także,że inni mają gorzej. Ta lektura, bardzo mnie zmotywowała, podniosła na duchu i dała nadzieję, że wcale nie musi być tak źle... Wszystko zależy od dobrych chęci i pozytywnego nastawienia.... :D Polecam każdemu, niezależnie od wieku, bardzo DOKŁADNIE I PRZEJRZYŚCIE OPISUJE, POGODZENIE SIĘ OLI Z JEJ...

wiolagg66 | 2013-04-09

fajna książka polecam ;p

Ewa | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

"Prawdziwą odwagą jest powiedzieć: boję się
prawdziwym szczęściem - poznać własne serce
prawdziwą radością - odnaleźć drogę do domu
w najgłębszych ciemnościach
poczuć wiatr we włosach
i ziemię pod stopami
zrozumieć myśl i ptaka na niebie
prawdziwym skarbem jest
zwyciężyć samego siebie
uwierzyć w to co niemożliwe
i łzę zamienić w kroplę deszczu
odczytać pierwszą literę z alfabetu życia
bo wszystko jest trudne, nim stanie się proste"
(fragment książki)
Nastolatka niefortunnie skacząc do wody skazuje się na życie z bezwładem nóg. Z frustracji oraz złości powypadkowej pomaga jej się pozbierać "do kupy" przyjaciel - Wiatr. Książka przypomina jak wiele mamy, choć tego nie dostrzegamy. Jest tyle rzeczy za co warto dziękować Bogu.

deszcz | 2010-08-20

Bardzo przyjemna książka. Szkoda, że taka krótka ;)

Nowe stare lektury