ABC Hapkido

Kasper
1999-01-01
1999-01-01
hapkido sztuki walki

Gdyby nie to, że jest jedyną po polsku o Hapkido, nie kupiłbym. Przede wszystkim to nie jest podręcznik, tylko analiza pisana przez specjalistów metodyki dla instruktorów. Poza rozdziałem „Niektóre zastosowania elementów Hapkido z ilustracjami” (60 stron) reszta jest niestrawna dla przeciętnego czytelnika. Tematy poruszane są ciekawe, natomiast ich prezentacja jest odpychająca. Książka sprawia wrażenie powstałej na bazie pracy magisterskiej.

Na Polski rynek, bardzo dobra, mamy deficyt książek o sztukach walki. Hapkido (w zasadzie z Koreańskimi sztukami jest problem, przez trwającą 50-53 r. kiedy to raz wpływy USA a raz CHRL zdobywały całkowity niemal wpływ nad Koreą, doprowadzając do jej wykrwawienia, podziału, aż do wyniszczenia kultury stąd, trudne jest badanie genealogii Koreańskich tradycyjnych sztuk walki, w zależności od Pół. i Poł. Korei mamy odmienne języki i style walki, wiadomym jest że pół. Korea zniszczyła te tradycyjne zastępując wersjami zgodnymi z Wolą Wodza. ).

Mamy więc za to dwie współczesne odmiany Taekwondo i Hapkido, które jest bardzo mało znane, a na pierwszy rzut oka wydaje się być połączeniem Karate Shotokan z Aikido. Ta książka, podobnie jak Grzegorza Ciembroniewicza - Choy Lee Fut, nie jest podręcznikiem a próbą popularyzacji i kompendium wiedzy o tym stylu na Polskim rynku.

Nie mniej sam styl, jest niezwykle interesujący, wszechstronny, wysoce skuteczny. Wymienianie jego poszczególnych elementy nie ma tu sensu, dlatego odsyłam do książki i liczę ze niedługo pojawi się więcej ciekawszych pozycji, na temat Hapkido o raz innych tych tradycyjnych i zupełnie nieznanych stylów Koreańskich.

• Sport
  • Sztuki Walki = Pozostałe [PL]