Tajemnica Piaszczystego Kanionu (cz.1)

Okładka książki Tajemnica Piaszczystego Kanionu (cz.1) Karol May
Okładka książki Tajemnica Piaszczystego Kanionu (cz.1)
Karol May Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Biblioteka Podróży Przygody i Sensacji powieść przygodowa
powieść przygodowa
Biblioteka Podróży Przygody i Sensacji
Krajowa Agencja Wydawnicza
1987-01-01
1987-01-01
dziki zachód winnetou old shatterhand

Pasjonująca! Karol May narracyjnie wciska tu gaz do dechy i pędzi tak do końca na złamanie karku. I jak to on, nie łamie go!

"Tajemnica Piaszczystego Kanionu" to zmodyfikowana wersja powieści "Boże Narodzenie" Karola Maya. W pełnej wersji historia składa się z pięciu rozdziałów, z czego pierwszy ma miejsce w Niemczech i Czechach oraz opisuje przygody młodego Maya i jego przyjaciela, znanego jako Carpio, podczas kilkudniowej wędrówki w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Kolejne rozdziały rozgrywają się natomiast wiele lat później na amerykańskim Dzikim Zachodzie.

Właśnie rozdziały od drugiego do piątego stanowią trzon "Tajemnicy Piaszczystego Kanionu". Siłą rzeczy niektóre fragmenty oryginalnej historii musiały zostać poddane drobnym zmianą, aby mogła ona stanowić samodzielną powieść. Brak pierwszego rozdziału, wprowadzającego, został zrekompensowany większą ilością opisów o charakterze retrospekcji, które nie występują w oryginalnym "Bożym Narodzeniu". Niektóre fragmenty tekstu zostały poddane odwrotnemu zabiegowi, tzn. zostały skrócone lub w małym stopniu zmienione. W wyniku tego posunięcia podczas czytania mogą pojawić się momenty, kiedy odnosi się wrażanie, że pewnych informacji nam brakuje. Są to jednak sytuacje raczej marginalne i nie mają wpływu na pełne zrozumienie opisywanych wydarzeń.

W ostatecznym rozrachunku "Tajemnica Piaszczystego Kanionu" broni się jako utwór w całości umiejscowiony na Dzikim Zachodzie. Wprowadzone modyfikacje nie są bardzo odczuwalne, a opowiadana historia zachowuje swój pierwotny charakter.

Old Shatterhand rusza na ratunek męża pani Stiller, której kiedyś pomógł będąc młodzieńcem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Karol May
  • Indianie