Warownia Arundel

Tłumaczenie: Lucjan Szenwald
Cykl: Kronika prowincji Maine (tom 1)
Wydawnictwo: Śląsk
Arundel
przygodowa
shatter

Historyczno-przygodowa powieść K. Robertsa (zm. 1957) z czasów amerykańskiej wojny o niepodległość (1775-1783) była w USA bestsellerem na miarę "Przeminęło z wiatrem". Zwarta akcja, fantazja autora, epicki rozmach wątków, w których awantura nie przygłusza historii, a ta ostatnia mentorsko nie przyciemnia atrakcyjności wątku przygodowego, interesujące wizerunki psychologiczne bohaterów, zręcznie skreślona intryga miłosna, dbałość o realia, plastyka opisów przyrody i humor czynią z niej nadal porywającą lekturę.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2016-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

"Warownia Arundel" przeniosła mnie w czasy dzieciństwa, gdy rozczytywałam się w takich powieściach (ku rozpaczy jednej z moich ciotek, która uważała, że panience z dobrego domu nie wypada sięgać po takie "chłopaczyńskie" tytuły, gdyż grozi to wyrośnięciem na babochłopa, ale jeszcze co gorszego:)).

Powieść Kennetha Robertsa to jednak nie tylko utwór dla młodych czytelników. Bogate tło historyczne i wewnętrzne problemy bohaterów mogą zainteresować każdego, kto lubi literaturę przygodową z wyższej półki.
Mimo iż "Warownia..." wydana została pierwszy raz w dwudziestoleciu międzywojennym, wcale się nie zestarzała - zaskakuje wartką i ciekawą akcją, barwnymi losami bohaterów, niezapomnianymi portretami różnych dziwaków i awanturników, oraz pięknym, kunsztownym językiem, w którym szczególnie wyróżniają się opisy przyrody, zwykle świetnie współgrające z odczuciami postaci.

Powieść K. Robertsa otwiera cykl tzw. kronik prowincji Maine, poświęconych amerykańskiej wojnie o niepodległość z...

bazylia | 2013-05-30
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 28 listopada 1992

Książka z mojego dzieciństwa - mocno osadzona w realiach historycznych, z mnogością opisów scen batalistycznych nie bardzo mi przypadła początkowo do gustu, jednak później i do teraz robi na mnie wrażenie. Wielu porównuje ją do "Przeminęło z wiatrem", ja również dostrzegam pewne podobieństwa, jednak widzę także różnice, które sprawiają, iż powieść Robertsa szybciej trafi w gusty czytelników płci męskiej.

Soledad | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Kto by pomyślał, że zainteresuje mnie autor, o którego istnieniu nie miałam pojęcia. Sięgając w bibliotece po dwa tomy dzieła Robertsa, nie przypuszczałam, że trafię na powieść łączącą w sobie historię, wątek miłosny, sceny batalistyczne, rodzajowe oraz mnóstwo poczucia humoru. Dzieło to bowiem, poruszając kwestie niepodległościowe, jest peanem na cześć przyjaźni, wierności, lojalności i honoru. Piękna i wartościowa książka.

Aztek_Anonim | 2015-04-28
Bono1956 | 2014-12-26