Blondynka w Chinach

G+J
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7596-397-7
blondynka w chinach chiny pawlikowska

„Blondynka w Chinach” nie jest typowym przewodnikiem, w którym znaleźć by można jakieś konkretne informacje turystyczne. Jest to raczej zbiór wspominków autorki o jej wrażeniach i przemyśleniach, jakie wywołała w niej podróż po tym kraju. Miejscami Pawlikowska nawet za bardzo oddaje się porównaniom i opisom swoich przekonań, tak że wówczas książka przemienia się w jej osobisty poradnik światopoglądowy. Ponadto zgromadzone w niej informacje podane są w sposób jakby powierzchowny – wcześniej przeczytałam „Blondynkę na Bali” i tam podróżniczka znacznie bardziej obszernie i szczegółowo opisywała swe perypetie, zawierając również dane na temat noclegów, lokalnego transportu, cen i tożsamości kulturowo-społecznej Indonezyjczyków. W tej kwestii „Blondynka w Chinach” nieco mnie zatem zawiodła.
Mimo to lektura usatysfakcjonowała mnie jako źródło odpoczynku intelektualnego, gdyż napisana jest lekkim i przyjemnym językiem, a ponadto dostarczyła mi (wprawdzie bardzo ogólnikową, ale zawsze) wiedzę o różnych ciekawostkach na temat Chin, na przykład dotyczących procesu łamania stóp jako elementu kanonu urody.

1958

W porównaniu z ostatnimi, raczej filozoficznymi książkami, ta była całkiem ciekawa. Pani Beata sporo opowiada o historii Chin, ale jest też trochę ze współczesności. Nawet filozoficzne fragmenty nie raziły zbyt mocno. Gwiazdka mniej za brak zdjęć z podróży.

Niezwykła podróż przez historię i zwyczaje Chin. Nie zabraknie tu myśli, filozofii Konfucjusza, Lao Tse i Mao Tse-tunga. Przybliżony zostanie sposób picia herbaty i kuchnia pięciu przemian. Mimo, że autorka często miała problem z porozumieniem z mieszkańcami, którzy nie mówili po angielsku, z obserwacji zebrała część wiedzy. Wiele z informacji zawartych w książce zaczerpnięta została z innych książek przetłumaczonych przez panią Beatę Pawlikowską. Chyba największymi zabytkami, jakie zobaczyła autorka był Wielki Chiński Mur i drewniane miasto Lijang. Szkoda, że w tym kieszonkowym wydaniu książki nie było zdjęć z podróży.

Bardzo subiektywny ogląd Chin przez dość specyficzną autorkę. Książka z 2012 roku, więc może można wybaczyć ignorancję co do pewnych osobistych przekonań autorki o Chinach. Może dziś po prostu wiemy więcej i po 6 latach jej zadziwienia drażnią. Mnie na pewno denerwują jej teksty afirmacyjne i silenie się na tworzenie ogólnych teorii na podstawie jakichś tam jej zapatrywań. Zaciągnijmy nad tym zasłonę milczenia...
Można tę pozycję przeczytać i potraktować po prostu jak relację kumpeli z jej podróży życia. Banały i życiowe objawienia kumpeli jakoś da się znieść między łykami kawy. Niektóre fragmenty - zwłaszcza o kuchni 5-ciu smaków - przypadły mi do gustu. Pani Beata na pewno ma dar opowiadania. Stąd ta ostatnia gwiazdka.

4/10 bo to nie książka podróżnicza, a raczej przemyślenia autorki, dlaczego Europa jest okropna a komunistyczne Chiny super. Pochwała totalitaryzmu kipi z tej książki, a antychrześcijańskie i agnostyczne przesłanie ukrywa się między ładnymi obrazkami.

Sympatyczna książka. Bardzo szybko skończyłam ją czytać, bo to rodzaj takiej przyjemnej lektury na weekend. Pani Beata zabiera czytelnika w podróż po Chinach, gdzie razem z nią poznaje ten zadziwiający kraj. Błądzimy po uliczkach, czasem bardzo dosłownie, improwizujemy w kontaktach z mieszkańcami i dowiadujemy ciekawych rzeczy przy okazji popijając herbatę. Chiny, powiedziałabym, na poziomie podstawowym, na początek, na zachętę - bo trzeba zwrócić uwagę, że pani Pawlikowska nie jest raczej znawczynią tematu. Ogólnie oceniam na plus.

Trochę zbyt pobieżna, chyba lepiej, żeby pani Beata wydawała rzadziej, a książki nieco głębsze

Nie przepadam za twórczością literacką Pani Pawlikowskiej, jednak trafiłem w Auchan na promocję kilku jej książek podróżniczych i jakoś szkoda mi ich było nie kupić. Kolorowe okładki, ciekawe krajobrazy, których na żywo zapewne nie zobaczę, więc cóż miał człowiek zrobić? Kupiłem :D

Będąc jeszcze na studiach zaczytywałam się w książkach Pawlikowskiej. Później razem z przyjaciółką wydawałyśmy 1/3 naszych nauczycielskich pensji na jej książki i National Geographic. Wówczas jako bardzo młode dziewczyny, które mogły podróżować jednie palcem po mapie bardzo ufałyśmy takim pisarzom jak Beata. Kupiłam te lekturę kilka tygodni przed moją wyprawą do Chin i powiem tyle- ten przewodnik poza ładnymi zdjęciami i rysunkami dziennikarki to jeden wielki klops. Jedyne co z niego wyniosłam to informacje jak dobrze zapozować fotografując się na Wielkim Murze i faktycznie zdjęcia mam piękne. Co do samej treści to jest bardzo słabo i nieprawdziwie.
Po pierwsze Beata pisze, że wracając z Chin będzie miała cytuję " wyciągniętą szyje i szorstkie oczy" bo cały czas szukała chińskich symboli.
A czego tak usilnie szukała nasza rodaczka ? Rowerów w stolicy , nie wiem jak to możliwe że ich nie widziała bo ja już w pierwszych godzinach po wylądowaniu na lotnisku Beijing zauważyłam rowery, ludzi na rowerach i mam nawet zdjęcia, całe mnóstwo fotek rowerzystów :) , po drugie Pani Beata miała problem ze znalezieniem cha ? OMG cóż to kolejne kłamstwo , oczywiście że herbata jest dostępna i to dosłownie wszędzie. Jeśli ktoś lubi tea to będzie w raju, gorzej jeśli jesteś kawoszem tak jak ja , kawy nawet w większości hoteli nie serwują , dlatego warto mieć ze sobą swoją kawusię , a jak jeszcze pijesz z mlekiem to już w ogóle dramat, Chińczycy nie tolerują laktozy i mleka praktycznie nigdzie nie można dostać, dlatego warto mieć ze sobą śmietankę podróżniczą. Wracając do książki to dziennikarka zakłamuje rzeczywistość zachwalając system totalitarny tego ogromnego kraju , radosną zaradność i pracowitość ludzi. Owszem pani Beato ludzie są zaradni mówię tu o osobach starszych lepiących garnki czy sprzedających własnoręcznie uplecione kapelusze, ale nie robią tego z radością jak to pani opisuje , robią to bo nie mają wyjścia , bo jest to ich jedyny dochód , bo nie otrzymują emerytur- zresztą gdyby Pani się trochę wczytała w kulturę i zwyczaje Chińczyków to wiedziałaby Pani że usmiechy na ich twarzach to wyraz zawstydzenia i niezręczności. Zupełnie odwrotnie niż w Stanach czy Europie. Jak się Chińczyk do Ciebie uśmiecha to nie oznacza jego dobrego humoru, tylko nieopisany wstyd i stres. Ogólnie nie warto poświęcać temu oto reportażowi czasu . Ode mnie naciągana trója.

Papier na którym wydrukowano to dzieło jest więcej wart niż treść. Idealne do robienia listy zakupów lub na podpałkę

• Podróżnicze
  • Podróże