Wiśniowy sad

Roman Dłużniewski | 2017-01-06

Czechow miał to coś, co powodowało, że był wielkim pisarzem. Czy "Wiśniowy sad" to komedia ? Autor upierał się, że tak. Jako czytelnik mam jednak prawo mieć własne zdanie. Dla mnie to podszyty ironią dramat, niemalże proroctwo. Ginie, odchodzi stary świat a na jego miejsce przychodzi "nowe" symbolizowane przez Łopachina. Przypomina mi się scena z "Ziemi obiecanej" z udziałem Zdzisława Kuźniara..

Marta | 2015-03-04

Dramat, w ktorym kazdy odnalazlby kawalek swojego zycia. Piekna historia godna polecenia!

Kapitan Human | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 września 2013

Klimat dramatu po prostu przytłacza, jest gęsty i pozornie zwyczajny w tak piekielnie inteligentny sposób, że wydaje się naturalny. Czechow znów ostrzega Rosjan (przy okazji Wschód, może i cały świat) przed upadkiem, przed relatywizmem. Jego bohaterowie wydają się jedynie komiczni, lecz to pozory. Owszem, śmiałem się wielokrotnie, ale był to śmiech uciętej głowy, śmiech pusty i rozpaczliwy - nie chce się wierzyć w czarną wizję Czechowa. Mnóstwo tu paradoksów, czyta się jednym tchem ze świadomością, że pesymizm (wieszczy?) dominuje nad komizmem. Pozornie (słowo-klucz) nic się przecież nie dzieje, ot, wraca dziedziczka, ponieważ mają zlicytować wiśniowy sad...

Sanderka1985 | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Fantastyczna. Niezwykle aktualny utwór dramatyczny Czechowa. Tematyką utworu jest rozpad dawnych gniazd szlacheckich i degeneracja ziemiaństwa, natomiast treścią dramatu są dzieje wdowy Raniewskiej, jej brata Gajewa i ich najbliższego otoczenia. Polecam, szczególnie że ostatnio w kolekcji Hachette możemy cieszyć się kolejnymi arcydziełami literatury rosyjskiej.

Kitty | 2014-04-22
Przeczytana: 2010 rok

Jeden z lepszych utworów tego pisarza.
Fabuła przedstawiona w typowy teatralny dla Czechowa sposób. Detale jak i sami bohaterowie są nadwyraz realnie wykreowani, dlatego też trudno doczepić się do jakiegokolwiek dialogu czy też opisu tła wydarzeń. Czechow jako artysta bardzo wrażliwy na wydarzenia, których był świadkiem, w swoich utworach porusza tematy trudne jak upadek szlachectwa, degeneracja ziemiaństwa i brak odwagi i siły do podejmowania kluczowych decyzji. W utworze "Wiśniowy Sad" Czechow rozprawia się z ogólnym otaczającym go marazmem nie dając jednocześnie recepcy na rozwiązanie problemów mu współczesnych.

Adam | 2013-11-10
Przeczytana: 29 października 2013

Dramat, w którym Czechow poprzez połączenie realizmu z nutą ironii, pokazuje to przejście, a w końcówce upadek Rosji feudalnej. Wyśmienita pozycja!

Mr_Darcy | 2018-10-02

Nostalgicznie opowiedziana historia Rodziny wdowy Raniewskiej. Pierwsze słowo, które przyszło mi na myśl to właśnie nostalgia i trochę melodramat. Podobno sam Czechow uważał, że Wiśniowy Sad to komedia i nie wiedział dlaczego ludzie odebrali jego dzieło na odwrót.
Historia porusza rozpad rodzin szlacheckich. Jest to dramat, więc czyta się go stosunkowo szybko. Cała akcja sprowadzona jest do losów pięknego tytułowego sadu..
6/10

Paweł Grzybowski | 2015-09-29
Przeczytana: 18 września 2015

Może ponowna lektura zmieni w przyszłości moją opinię na temat tego utworu, ale na chwilę obecną uważam go za słaby i nudny dramat.

madelain_mp | 2018-11-04

Typowy dramat ukryty za maską komedii i farsy. rozpad póz szlacheckich i degeneracja ziemiaństwa - upadek pewnej cywilizacji. powieść o wyborach i ich skutkach o przeżyciu i życiu w trudnych w tamtym czasie warunkach. Głęboki obraz przemian

ziokorożec | 2013-12-04
Przeczytana: 30 listopada 2013

"Za długi sprzedają dom, w którym dorastałam, rzeczkę, w której utopił się mój syn i ścinają wiśniowy sad, który kojarzy mi się z dzieciństwem."
Strasznie śmieszne.

Jeżeli to jest komedia, to ja jestem św. Faustyna…
Albo po prostu nie rozumiem rosyjskiego humoru.