Wiśniowy sad

madelain_mp | 2018-11-04

Typowy dramat ukryty za maską komedii i farsy. rozpad póz szlacheckich i degeneracja ziemiaństwa - upadek pewnej cywilizacji. powieść o wyborach i ich skutkach o przeżyciu i życiu w trudnych w tamtym czasie warunkach. Głęboki obraz przemian

Mr_Darcy | 2018-10-02

Nostalgicznie opowiedziana historia Rodziny wdowy Raniewskiej. Pierwsze słowo, które przyszło mi na myśl to właśnie nostalgia i trochę melodramat. Podobno sam Czechow uważał, że Wiśniowy Sad to komedia i nie wiedział dlaczego ludzie odebrali jego dzieło na odwrót.
Historia porusza rozpad rodzin szlacheckich. Jest to dramat, więc czyta się go stosunkowo szybko. Cała akcja sprowadzona jest do losów pięknego tytułowego sadu..
6/10

Ola Czachór | 2018-01-07

„Co mam począć, on chory, osamotniony, nieszczęśliwy, a któż mu da w porę lekarstwo? I po co mam ukrywać, albo milczeć: kocham go, to jasne. Kocham, kocham... Jest to kula u nogi, razem z nim idę na dno, lecz ja tę kulę kocham i żyć bez niej nie mogę”.

klara92 | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, Rosja, Po polsku
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Ciekawie wykreowani bohaterowie, trochę typowej dla Czechowa filozofii i pochwały pracy... niestety akcji praktycznie brak.

Roman Dłużniewski | 2017-01-06

Czechow miał to coś, co powodowało, że był wielkim pisarzem. Czy "Wiśniowy sad" to komedia ? Autor upierał się, że tak. Jako czytelnik mam jednak prawo mieć własne zdanie. Dla mnie to podszyty ironią dramat, niemalże proroctwo. Ginie, odchodzi stary świat a na jego miejsce przychodzi "nowe" symbolizowane przez Łopachina. Przypomina mi się scena z "Ziemi obiecanej" z udziałem Zdzisława Kuźniara..

Paweł Grzybowski | 2015-09-29
Przeczytana: 18 września 2015

Może ponowna lektura zmieni w przyszłości moją opinię na temat tego utworu, ale na chwilę obecną uważam go za słaby i nudny dramat.

Sanderka1985 | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Fantastyczna. Niezwykle aktualny utwór dramatyczny Czechowa. Tematyką utworu jest rozpad dawnych gniazd szlacheckich i degeneracja ziemiaństwa, natomiast treścią dramatu są dzieje wdowy Raniewskiej, jej brata Gajewa i ich najbliższego otoczenia. Polecam, szczególnie że ostatnio w kolekcji Hachette możemy cieszyć się kolejnymi arcydziełami literatury rosyjskiej.

Redhead | 2015-05-18

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

Marta | 2015-03-04

Dramat, w ktorym kazdy odnalazlby kawalek swojego zycia. Piekna historia godna polecenia!

Zuza Pytkowska | 2014-10-22

sztuka nie tylko porusza, ale także zmusza do przemyśleń, pozostawiając po sobie przygnębiający nastrój z rodzaju tych, które odczuwamy po uswiadomieniu sobie rzeczy trudnych, od których na co dzień uciekamy i wolelibysmy nie przyznawać im racji bytu.