Wiśniowy sad

Roman Dłużniewski | 2017-01-06

Czechow miał to coś, co powodowało, że był wielkim pisarzem. Czy "Wiśniowy sad" to komedia ? Autor upierał się, że tak. Jako czytelnik mam jednak prawo mieć własne zdanie. Dla mnie to podszyty ironią dramat, niemalże proroctwo. Ginie, odchodzi stary świat a na jego miejsce przychodzi "nowe" symbolizowane przez Łopachina. Przypomina mi się scena z "Ziemi obiecanej" z udziałem Zdzisława Kuźniara..

Marta | 2015-03-04

Dramat, w ktorym kazdy odnalazlby kawalek swojego zycia. Piekna historia godna polecenia!

Kamasz | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 września 2013

Klimat dramatu po prostu przytłacza, jest gęsty i pozornie zwyczajny w tak piekielnie inteligentny sposób, że wydaje się naturalny. Czechow znów ostrzega Rosjan (przy okazji Wschód, może i cały świat) przed upadkiem, przed relatywizmem. Jego bohaterowie wydają się jedynie komiczni, lecz to pozory. Owszem, śmiałem się wielokrotnie, ale był to śmiech uciętej głowy, śmiech pusty i rozpaczliwy - nie chce się wierzyć w czarną wizję Czechowa. Mnóstwo tu paradoksów, czyta się jednym tchem ze świadomością, że pesymizm (wieszczy?) dominuje nad komizmem. Pozornie (słowo-klucz) nic się przecież nie dzieje, ot, wraca dziedziczka, ponieważ mają zlicytować wiśniowy sad...

Sanderka1985 | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Fantastyczna. Niezwykle aktualny utwór dramatyczny Czechowa. Tematyką utworu jest rozpad dawnych gniazd szlacheckich i degeneracja ziemiaństwa, natomiast treścią dramatu są dzieje wdowy Raniewskiej, jej brata Gajewa i ich najbliższego otoczenia. Polecam, szczególnie że ostatnio w kolekcji Hachette możemy cieszyć się kolejnymi arcydziełami literatury rosyjskiej.

Kitty | 2014-04-22
Przeczytana: 2010 rok

Jeden z lepszych utworów tego pisarza.
Fabuła przedstawiona w typowy teatralny dla Czechowa sposób. Detale jak i sami bohaterowie są nadwyraz realnie wykreowani, dlatego też trudno doczepić się do jakiegokolwiek dialogu czy też opisu tła wydarzeń. Czechow jako artysta bardzo wrażliwy na wydarzenia, których był świadkiem, w swoich utworach porusza tematy trudne jak upadek szlachectwa, degeneracja ziemiaństwa i brak odwagi i siły do podejmowania kluczowych decyzji. W utworze "Wiśniowy Sad" Czechow rozprawia się z ogólnym otaczającym go marazmem nie dając jednocześnie recepcy na rozwiązanie problemów mu współczesnych.

Adam | 2013-11-10
Przeczytana: 29 października 2013

Dramat, w którym Czechow poprzez połączenie realizmu z nutą ironii, pokazuje to przejście, a w końcówce upadek Rosji feudalnej. Wyśmienita pozycja!

Paweł Grzybowski | 2015-09-29
Przeczytana: 18 września 2015

Może ponowna lektura zmieni w przyszłości moją opinię na temat tego utworu, ale na chwilę obecną uważam go za słaby i nudny dramat.

ziokorożec | 2013-12-04
Przeczytana: 30 listopada 2013

"Za długi sprzedają dom, w którym dorastałam, rzeczkę, w której utopił się mój syn i ścinają wiśniowy sad, który kojarzy mi się z dzieciństwem."
Strasznie śmieszne.

Jeżeli to jest komedia, to ja jestem św. Faustyna…
Albo po prostu nie rozumiem rosyjskiego humoru.

Ola Czachór | 2018-01-07

„Co mam począć, on chory, osamotniony, nieszczęśliwy, a któż mu da w porę lekarstwo? I po co mam ukrywać, albo milczeć: kocham go, to jasne. Kocham, kocham... Jest to kula u nogi, razem z nim idę na dno, lecz ja tę kulę kocham i żyć bez niej nie mogę”.

Zuza Pytkowska | 2014-10-22

sztuka nie tylko porusza, ale także zmusza do przemyśleń, pozostawiając po sobie przygnębiający nastrój z rodzaju tych, które odczuwamy po uswiadomieniu sobie rzeczy trudnych, od których na co dzień uciekamy i wolelibysmy nie przyznawać im racji bytu.