Zamek Crespin

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Castle Crespin
83-211-1033-9
nephi

Akcja rozgrywa się średniowiecznej Francji, gdzie w 1225 roku dwaj bracia franciszkanie stają się uczestnikami zażartego konfliktu między społecznością ludzką a zwierzęcą. Wspólnie ze zwierzętami bronią życia niedorozwiniętego chłopca. Na zamku Crespin toczą się dysputy na temat dwornej miłości, a tymczasem franciszkanie realizują miłość prawdziwie Bożą. Zwierzęta, mówiące w powieści ludzkim głosem, okazują się bardziej ludzkie niż ludzie, dając im lekcję wielkoduszności, szlachetności i honoru.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

erielle | 2015-08-06

Jedna z piękniejszych historii, jakie czytałam.
Autor o rzeczach ważnych, trudnych, czasem strasznych, pisze łagodnym stylem, niczym franciszkanin, braciszek tych mądrych zwierząt, którym oddaje głos.
Znajduję w niej jakieś smutne ciepło. Jedna z tych książek, do których powracam co jakiś czas.

kulka | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Średniowiecze, Francja. W wiosce należącej do włości Zamku Crespin pewna kobieta umiera, osierocając syna. Jest to chłopiec niedorozwinięty umysłowo. Nie potrafi mówić, a przynajmniej nie w ludzkim języku - udało mu się opanować język zwierząt. Bo widzicie, w tej historii zwierzęta mówią, planują, rozważają i wspominają. Tworzą osobne królestwa - w grupach lub pojedynczo.
Chłopiec trafia pod opiekę dwóch franciszkaninów, Sylwestra i Roberta. Pomaga im Adela, córka jednego z wasali. Ona również potrafi porozumiewać się ze zwierzętami.
Pewnego dnia chłopiec przypadkowo wpada w niełaskę u zagranicznego rycerza Ottona. Postanawia on urządzić polowanie na człowieka, którego celem staje się upośledzone dziecko. Tak rozpoczyna się pościg, który będzie dla Adeli, Sylwestra i Roberta próbą sił i miłości.

Minusem "Zamku Crespin" jest to, że większa część książki stanowi wstęp, wytłumaczenie tego, co jest faktyczną akcją. By do niej dotrzeć, musimy przebrnąć przez ponad 150 stron, na...