Dom u rozstajnych dróg

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kartulikuljused: Rihva Jossi ja Benita abielu viimased päevad
estońska, literatura
malbik

Akcja powieści toczy się jesienią 1944 roku. Sytuacja polityczna Estonii jest niejasna, zbliża się front, ludzie owładnięci są paniką i niepewni swoich losów. Ferma Rihva, gdzie krzyżują się drogi uciekinierów, stanowi centrum kompozycyjne, a jednocześnie jak gdyby soczewkę, w której skupiają się najrozmaitsze postawy ludzkie, poglądy, doznania osobiste. Przeżycia i odczucia młodej kobiety, głównej bohaterki, jej niepokoje i nie dość wyraźnie uświadomione konflikty wewnętrzne ściśle powiązane są z tym, co się wokół niej dzieje. Potrafi ona jednak znaleźć na koniec w sobie jakąś harmonię duchową i spokój.

źródło opisu: http://literacki24.pl/-/

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/