Nowe spojrzenie na starą planetę. Zmienne oblicze Ziemi

New Views on an Old Planet. A History of Global Change
978-83-01-16426-3
Geologia historyczna,
ajcyrtap420

W książce przedstawiono geologiczną historię Ziemi. Autor - wybitny badacz Tjeerd H. van Andel - przystępnie i niebanalnie wyjaśnia zagadnienia dotyczące: tektoniki globalnej, paleoklimatologii, paleooceanografii, najwcześniejszych etapów rozwoju skorupy ziemskiej, pojawienia się organizmów żywych, uwzględniając nurty badawcze i hipotezy oscylujące miedzy ideami aktualizmu a katastrofizmu (neokatastrofizmu). Omawia także wiele ciekawych zagadnień, m.in. globalne zmiany eustatyczne, teorię terranów, plamy gorąca w płaszczu ziemskim i problemy wielkich wymierań.

Książka przeznaczona jest dla studentów geologii i geografii, wykładowców oraz wszystkich szukających odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące geologicznej przeszłości i przyszłości naszej planety.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/70998/nowe-spojrz...»

kroofy | 2012-11-08
Na półkach: Geografia, podróże
Przeczytana: 2003 rok

Genialna książka, trochę tudna dla tych, którzy nie przywykli do tematyki płyt tektonicznych czy biegunów magnetycznych. Zmienia sposób postrzegania tego co nas otacza.
W prosty sposób objaśnia różne zjawsika przyrodnicze. Polecam dociekliwym :)

noir12 | 2015-08-05

Bardzo dobra książka, pomagająca zrozumieć istotę procesów zachodzących na Ziemi. Jako przyszła pani geolog doceniam styl w jakim została ona napisana- język jest prosty, przystępny dla czytelnika. Jednak by zrozumieć niektóre zagadnienia trzeba posiadać przynajmniej podstawową wiedzę geologiczną. Dla osób zainteresowanych geografią fizyczną idealna.

agateAngel | 2016-07-05
Na półkach: Geologia

Kompleksowe i przystępne podejście do geologii. Świetna pozycja dla rozpoczynających przygodę z naukami o Ziemi.

aven91 | 2014-09-21
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Świetna pozycja dla każdego kto chce poznać w przystępny sposób historię naszej planety ;]

Krzysztof Frątczak | 2011-02-13

Inaczej się chodzi po matce Ziemi po lekturze tej książki i widzi mnóstwo innych rzeczy niż tylko to, co widać.

Bomasz | 2015-12-22
Paweł Gajowczyk | 2015-12-17