Mikołaj II i Aleksandra: nieznana korespondencja

Okładka książki Mikołaj II i Aleksandra: nieznana korespondencja Andriej Maylunas, Siergiej Mironenko
Okładka książki Mikołaj II i Aleksandra: nieznana korespondencja
Andriej MaylunasSiergiej Mironenko Wydawnictwo: Amber biografia, autobiografia, pamiętnik
A lifelong passion Nicholas and Alexandra
Amber
1998-01-01
1998-01-01
83-7169-547-0
Małgorzata Dors
romanow mikołaj II aleksandra car rosja wojna

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Mikołaj II i A... Andriej Maylunas, S...

Bardzo interesująca pozycja, ślicznie wydana. Pozwala odkryć nieznane oblicze obojga tytułowych postaci oraz osób z ich otoczenia.

Ciekawe uzupełnienie wiedzy historycznej.

Ciekawe uzupełnienie wiedzy historycznej.

Niesamowita! Jak cudownie jest poznać Mikołaja, Alix i ich otoczenie z prywatnej strony. Kiedy człowiek skupia się na marnych rządach ostatniego cara, zapomina poświęcić także chwilę czasu na zapoznanie się z jego nieoficjalną osobą. Nicky był naprawdę wrażliwym, ciepłym i delikatnym (choć także niezdecydowanym oraz naiwnym) człowiekiem - synem, mężem, ojcem i przyjacielem. Ta książka uzmysławia czytelnikowi, że nie wszystko jeszcze wiemy i zbyt pochopnie oceniamy postać cara, jedynie przez pryzmat jego rządów. Listy miłosne niezwykle wzruszają, fragmenty z dziennika ukazują nam codziennie życie carskiej rodziny. Poznajemy ich od kulis, dzięki temu możemy zrozumieć dlaczego Nicky podejmował takie decyzje, a nie inne; dlaczego uciekał od pracy w rodzinne grono i właśnie tam czuł się najbardziej spełniony.

Udało mi się przeczytać białego kruka wśród książek! Cudownie powiększył on mój zasób wiadomości na temat Mikołaja II, jego rodziny i najbliższego otoczenia. Pozwolił wniknąć w strukturę carskiej rodziny, a także ich myśli, odczuć, poglądów. Pomógł wreszcie wyrobić sobie własną opinię na temat wydarzeń oraz osób. Miałam okazję przeczytać własne zapiski i listy kochającej się do szaleństwa carskiej pary, poznać wiele sytuacji z perspektywy różnych ludzi. Poznałam także charaktery i wartości, jakimi kierowali się Mikołaj, Aleksandra oraz ich najbliżsi. To cudowne, a jednocześnie smutne wobec tego, co ich spotkało. Dobrze, że nie wszystkie dokumenty zginęły z rąk Czerwonoarmistów. To niesamowita historyczna pamiątka, która dodatkowo została zebrana i chronologicznie ułożona w tej książce.

• Romanowowie
  • Rosja