Testament

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Żydzi Polscy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Szkodliwe robactwo ludzkości, czyli Mój testament po Hitlerjadzie
historyczna
wojcieszko

Szkodliwe robactwo ludzkości czyli mój testament po Hitlerjadzie. Relacja o charakterze biograficznym żydowskiego lekarza ukrywającego się w czasie wojny w okolicach Tłustego na Podolu. Zapis powstawał w trakcie wydarzeń w latach 1943-1944. Historia opowiada o dramatycznym losie wojennym ludności żydowskiej, w tym najbliższej rodziny Autora, ale wiele wątków wyprowadzonych jest sprzed okresu okupacji, opisują sytuację Żydów w latch 30. i 20. Tekst opatrzony został przypisami, uzupełniony posłowiem historyka prof. Andrzeja Żbikowskiego i komentarzem od rodziny.

źródło opisu: http://ksiegarnia.karta.org.pl/product.php?action=show&id=619&page=1

źródło okładki: http://ksiegarnia.karta.org.pl/images.php?p=619&id=1&type=full

meg | 2014-04-13
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

kolejna książka która mnie zmienia... im bardziej myślę, im więcej czytam nie potrafię ogarnąć tematu. Jestem zawstydzona, że jestem człowiekiem. Jednocześnie bezgranicznie wdzięczna im wszystkim, że spokojnie mogę potrzeć na swoich , nie zawsze grzecznych ,synów którzy bezgranicznie czują się bezpieczni.
Z każdą następną podobną lekturą coraz bardziej rozumiem moją babcię " nic opowiadać nie będę! - po co ci dziecko o tym wszystkim wiedzieć "

Patrycja | 2013-10-02

Nie mam odwagi oceniac tej książki tak jak pierwszej z brzegu beletrystyki.

Ile gwiazdek można przyznać za brutalne opisy wojennej rzeczywistości widziane oczyma ukrywającego się na strychu żydowskiego lekarza, który stracił już wszytsko - żonę, syna, rodziców, dom, nawet swoją lekarską torbę?
Siedzi zaszczuty na strychu dobrych ludzi i pisze.
Baruch Milch opisuje wszytsko z fotograficzną prezycją, również ofiary wojny, ciała zabitych, okrucieństwa egzekucji i hitlerowskich "zabaw".
Chce przekazać całą grozę tych dni nam, zebyśmy nie zapomnieli.
Oskarża, wskazuje palcem winnych, nie ma w nim ani grama relatywizmu, prób usprawiedliwienia zbrodniarzy, poprawności politycznej.
Wyraz lektury wzmacnia dodana do książki płyta zawierającej kopie rękopisu Milcha.
Wydarzenia ze wspomnień Milcha mam przed oczami, tym bardziej , że kilka miesięcy temu odwiedziłam wszysttkie miejscowości, które są sceną opisanych wydarzeń - Podhajce, Tłuste, Zaleszczyki - i wszędzie tam widziałam walące...

nikita181 | 2011-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2011

Opowieść Milcha jest wstrząsająca, bardzo osobista.Autor stara się przekazać wszystko, co przeżywał, ale też to, co działo się z innymi ludźmi wokół niego.Czytając te książkę ciągle myślałam- jak bardzo chciało im się żyć! Ale dlaczego? Ja nie wytrzymałabym nawet kilku tych strasznych zdarzeń, które były jego udziałem. Uważam, ze powinni to czytać obowiązkowo w szkole np. w liceum, może wtedy byłoby mniej antysemitów,a więcej osób, które rozumiałyby tragedię tego narodu. Milch pisze tez o Polakach, Ukraińcach i oczywiście Niemcach , o całym tyglu kresowym, gdzie niełatwo było żyć. Mamy szczęście, że żyjemy teraz!

Sanny | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Moim zdaniem to fenomenalna relacja. Zbyt autentyczna i osobista, aby nie poruszyć. W swojej prostocie ukrywa siłę niezwykłego oddziaływania na psychikę. Autor nie skupia się tylko na sytuacji Żydów w ciągu wojny, ale także przed nią, co czyni ją jeszcze bardziej niezwykłą. Po prostu pisane krwią i łzami...Polecam jako lekturę o Zagładzie, ale także jako opowieść o Polsce dwudziestolecia, które nie było takim cudownym i wspaniałym okresem, jak często się je ostatnio przedstawia.

Anna | 2018-02-23
niestatystyczna | 2017-04-30