Prześwietlone zdjęcia

83-222-0638-0
Węgry
poezja
Adrian Tync

Tom "Prześwietlone zdjęcia", zawierający wiersze znanego poety średniego pokolenia (rocznik 1965) z lat 1986-1988, nazwany jest przez autora "tomem węgierskim". Tytułowy cykl powstał podczas paromiesięcznego pobytu autora w Budapeszcie, gdzie w roku 1986 mieszkał w Kolegium im. Eötvösa przy ulicy Ménesi jako stypendysta fundacji Sorosa. Stąd w części przekładowej wiersze wiążące się z owym odkrywaniem i przeżywaniem Węgier, przekłady tak klasyków, jak i poetów młodszych i mniej w Polsce znanych, z którymi od lat się przyjaźni. Cykl tytułowy stanowi w pewnej mierze kontynuację tego, co najlepsze w "Starych znajomych"; cały tom jest wszakże dowodem dalszej ewolucji poety, o czym świadczy zwłaszcza ostatnia jego część z poematem "Krok Sitonena".

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie