Zgłosuj na książki roku 2017

Luna

Marta | 2016-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 maja 2016

Niepozorna książeczka autorstwa Karla Dedeciusa jest pozycją nietuzinkową. Autor przelewa swoje myśli na papier według jedynie sobie znanemu klucza. Daje się przy tym odczuć osobisty charakter tej publikacji - czytelnik postawiony jest tutaj w pozycji obserwatora, któremu dane jest z pewnej odległości podejrzeć geniusz mistrza.
Od pierwszej strony uderza niesamowita wrażliwość tłumacza, a jego tytułowe notatki, choć traktują głównie o przekładzie poezji, można niekiedy odnieść również do innych dziedzin życia.

yootsuu | 2016-07-29
Przeczytana: 22 lipca 2016

absolutna podstawa dla każdego tłumacza lub osoby, która chce zgłębiać ten temat. Dedecius pięknie ubiera w słowa to, czym naprawdę jest tłumaczenie - zarówno kiedyś, jak i dzisiaj, tłumaczenie to pomost między dwoma światami, kulturami. nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile zawdzięczamy pracy tłumaczom literatury i poezji; jak bardzo zyskała na tym polska literatura i, tym samym, my jako odbiorcy.

bardzo treściwie pisze też o aspektach technicznych, błędach i zasadach tłumaczy. zgrabnie przedstawia historię myśli przekładoznawczej zarówno w Polsce, jak i Anglii, Niemczech i we Francji, czyli niezbędne fundamenty tego, na czym pracujemy dziś.

Karl Dedecius to postać niezmiernie ważna dla naszej literatury, a jeszcze ważniejsza dla tłumaczy.

książek: 2094
Luna | 2012-12-28