Spotkania z filozofią: od Heraklita do Husserla

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
historia
Cavalcanti

Historia filozofii najprościej wyłożona –
– od starożytności do końca ery nowożytnej –
– 44 wielkich filozofów europejskiego kręgu kulturowego.

źródło opisu: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=1981

źródło okładki: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=1981

| 2013-02-06
Przeczytana: styczeń 2013

I najdalsza droga zaczyna się od jednego kroku. „Od Heraklita do Husserla” do doskonały pierwszy krok wprowadzający w tajniki myślenia filozoficznego. Dobry styl i talent narratorski autora sprawiły, iż powstała książka klarowna, łatwa do czytania, jednak w żadnym wypadku nie powierzchowna; łącząca przystępny wykład z historii filozofii z opowieścią o dramatycznej historii ludzkiej myśli. Jej bohaterami nie są tylko pojedynczy filozofowie, ale przede wszystkim pytania pojawiające się od zarania dziejów ludzkości; pytania o sens i cel życia, o budowę świata, o miejsce człowieka w historii i społeczeństwie, o jego stosunek do otaczających zjawisk, o istotę wszechrzeczy.
Pytania zrodzone w umysłach ludzi z chęci zrozumienia świata i uczynienia go przejrzystszym, by móc w nim żyć świadomie i zapanować nad nim i nad ludzkim losem.

Warto stawiać sobie te pytania, i szukać odpowiedzi, bo choć czasem ogarnie nas nieodparta myśl, że o nic nie chodzi i nic nie wyniknie, i że w tym świecie...

tigerlivesinzoo | 2015-04-21
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

"Spotkania z filozofią" Adama Sikory, to książka dla każdego kto chce mieć przynajmniej ogólne pojęcie na temat historii europejskiej myśli filozoficznej. Składa się z 44 rozdziałów, każdy traktuje na temat innego filozofa. Zaczyna Haraklit a kończy Edmund Husserl. Język jest różnorodny i bogaty, ale przystępny. Czyta się przyjemnie i ciekawie.
Jeżeli jednak ktoś poszukuje podręcznika do filozofii, rozczaruje się. Książką raczej nie przyda się licealistom czy studentom przygotowującym się do egzaminów. Jest przeznaczona dla każdego, kto interesuje się tym przedmiotem, chce poznać w zarysie odkrycia wielkich filozofów.

Marta96 | 2016-01-15
PanAlfred | 2015-09-01