Strażnik Marek Edelman opowiada

domi_nick99

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kamila | 2018-01-06
Przeczytana: 2017 rok

Pierwsza (?) książka wspomnieniowa z Edelmanem w roli głównej i, moim zdaniem, zdecydowanie najlepsza. Wszystkie kolejne, bardzo licznie zresztą się ukazujące, są albo sztucznie rozbudowane, albo podzielone "tematycznie", na małe i cienkie objętościowo. Żadna jednak nie wnosi nic ponad to, co zostało (o)powiedziane w "Strażniku". Tu jest wszystko i w sam raz. Nie ma się ochoty nic dodawać. Edelman opowiada o swoim dzieciństwie i młodości, antykomunistycznym żydowskim ideowym socjalizmie (BUND), o wojnie, o tym, co było po, o opozycji demokratycznej, czyli o światach, do których praktycznie nikt nie ma dostępu. Jest cyniczny, zgryźliwy i nie ma żadnych złudzeń co do bezgranicznej podłości ludzkiej (jak to on), ale jak od czasu, do czasu wtrąci coś o swoich miłościach, czy o miłości w ogóle (w getcie, czy o historii Kuroniów), to wzruszenie aż ściska. Żałuję, że zaczęłam od końca, czyli od najnowszych, a nie od tej książki o tym niezwykłym człowieku.

Witkacy33 | 2018-03-05
iwamar77 | 2017-04-25