rozwiń zwiń

Iliada

Okładka książki Iliada
Homer Wydawnictwo: Ossolineum poezja
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8304017385
Tłumacz:
Franciszek Ksawery Dmochowski
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
Ocena 0,0
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...
Okładka książki Pure Pagan:  Seven Centuries of Greek Poems and Fragments Alkajos, Archiloch, Arystofanes, Homer, Meleager z Gadary, Burton Raffel, Safona, Sofokles, Symonides z Keos
Ocena 0,0
Pure Pagan: S... Alkajos, Archiloch,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
343
242

Na półkach: ,

Od dawna już nie sposób czytać „Iliady” (podobnie jak „Odysei” oraz „Eneidy”) jako kolejnego utworu literackiego. To instytucja, opoka, fundament kultury zwanej zachodnią.
W podstawowej warstwie fabularnej jest to po prostu przeciąganie liny, przy czym ludzie są jedynie tej liny uczepieni i kolejno od niej niczym muchy (od)padają, faktycznym zaś przeciąganiem trudzą się kapryśni bogowie, uosabiający (chyba, niech ewentualnie zgromią mnie tak autorzy opracowań, jak i ich czytelnicy) targające człowiekiem namiętności.
Bardzo to wygodne, obciążać bogów winą za ten festiwal okrucieństwa. Człowiek nadal popełnia zresztą te same szaleństwa, tylko dziś czyni to już w imię innego boga – coraz rzadziej papierowego, coraz częściej elektronicznego.
Obecnie można więc widzieć w działaniach bogów przenośnię, ale współcześni Homerowi faktycznie wierzyli w ich bezpośrednie interwencje. „Iliada” daje zatem obraz odmiennego porządku świata i zupełnie odmiennego miejsca człowieka w tym porządku.
Irytująca jest skłonność tłumacza do objaśniania w przypisach rzeczy oczywistych, a niekiedy też do narzucania swej interpretacji rzeczy nieoczywistych. Wydawca „Biblioteki Narodowej” powinien jednak zakładać pewien poziom zdolności samodzielnego myślenia u czytelnika.
Daleki jestem od twierdzenia, iż trzeba ten fundament kultury znać. Na pewno jednak znać warto, jeśli kocha się literaturę, bo ta na przestrzeni wieków nie zapomniała o „Iliadzie” i czyniła do niej mniej lub bardziej zawoalowane aluzje czy nawiązania. Samodzielne ich tropienie może przynieść sporą satysfakcję.
Chyba żeby znowu spuścić się na kolejnych autorów dalszych opracowań. Ale kiedyś trzeba przecież położyć kres temu szaleństwu.

Od dawna już nie sposób czytać „Iliady” (podobnie jak „Odysei” oraz „Eneidy”) jako kolejnego utworu literackiego. To instytucja, opoka, fundament kultury zwanej zachodnią.
W podstawowej warstwie fabularnej jest to po prostu przeciąganie liny, przy czym ludzie są jedynie tej liny uczepieni i kolejno od niej niczym muchy (od)padają, faktycznym zaś przeciąganiem trudzą się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 560
  • Chcę przeczytać
    2 081
  • Posiadam
    1 062
  • Lektury
    203
  • Klasyka
    124
  • Teraz czytam
    101
  • Ulubione
    98
  • Lektury szkolne
    49
  • Chcę w prezencie
    28
  • Studia
    18

Cytaty

Więcej
Homer Iliada Zobacz więcej
Homer Iliada Zobacz więcej
Homer Iliada Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także