Jerozolima wyzwolona

domi_nick99

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Balcar | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Cholera, chyba się zestarzałem, bo strasznie ciężko mi się brnęło przez ten epos. Tłem poematu jest pierwsza wyprawa krzyżowa i oblężenie Jerozolimy. Wszystko oczywiście jest dosyć luźno powiązane ze sobą, w efekcie dostajemy ogromną liczbę bohaterów i sporą liczbę wątków. Do tego XVII-wieczny przekład, którego czytanie nie każdemu może sprawić przyjemność. Tak naprawdę otrzymujemy więc renesansową fantastykę, która mnie mówiąc szczerze rozczarowała. Ponadto, spora ilość odniesień do mitologii antycznej, archanioły, czarownice i inne stwory. Na plus na pewno wyróżniają się opisy bitew, które czytało się dość przyjemnie. Krew lała się strumieniami, a trup ścielił się gęsto, więc pod tym względem nie można było narzekać na nudę.
Cóż, spodziewałem się chyba czegoś innego, stąd i ocena może trochę surowa.

Grot | 2017-04-22

Niestety słabo mi podeszło czytanie. Najbardziej mi utkwił interesujący wstęp biograficzny o zaburzeniach umysłowych autora i fakt, iż polski przekład dokonał sekretarz Jego Królewskiej Mości Piotr Kochanowski (brataniec słynnego Jana).

O dziwo samej "Jerozolimy wyzwolonej" właściwie nie zapamiętałem treściowo. Na pewno wpłynął ma to mało zrozumiały obecnie, archaiczny przekład sprzed kilkuset lat. O wiele lepiej mi poszła niedawno lektura "Pieśni o Rolandzie" mająca podobną tematykę.

Szkoda, że książka nie zawiera jakieś szerszego opracowania, wyjaśnień na marginesie, ułatwiających przyswojenie tekstu.

al_jarid | 2014-11-23

"Gofred abo Jeruzalem wyzwolona". Uwielbiam!

Niech się schowa "Iliada"! "Jerozolima Wyzwolona" to jest to!

Nie sięgnąłbym po tę książkę, gdyby nie moje filologiczne studia, no i... cóż, rzadko zdarzało mi się tak wsiąknąć w jakąś książkę, którą mi narzucono jako obowiązkową lekturę.

Czego tu nie ma? Mamy wspaniale opisane bitwy, rozmaite romanse, pięknie oddane uczucia, magię, smoki! No i całą galerię barwnych postaci - tu należy zauważyć, że epos nie jest napisany jednostronnie. To znaczy, no owszem, Tasso trzyma stronę chrześcijan, ale muzułmanie nie są tu bandą "tych złych". wielu spośród nich to honorowi, waleczni mężowie broniący swych domów i niewiasty o dobrym sercu (ta biedna Erminia - ileż nielitościwy Allah każe wycierpieć jej znękanej duszy). W sumie Gofred, który niby powinien być na pierwszym planie, wydaje się nieco przyćmiony przez ciekawsze postacie, takie jak Tankred, Rynald, Erminia, Armida czy oczywiście Klorynda. Nie wiem, czy to było zamiarem Tassa, ale co...

Paulina | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Czytała dawno, bardzo dawno. Mimo wszystko książka została mi w pamięci. Świetnie napisana.

Andrzej | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Jerozolimę Wyzwoloną można umieścić obok takich dzieł jak Iliada,Odyseja,Eneida.Poemat opisuje wyprawę krzyżową z 1096 roku,w którym głównym bohaterem jest Godfryd z Boullion.Dla osób zorientowanych w historii średniowiecza są tu zmagania chrześcijan z muzułmanami.
Co do języka dzieła jest to trudny,archaiczny i bardzo trudny w zrozumienia dla współczesnego czytelnika.Mimo to jest to bardzo ciekawe dzieło zawiera oprócz wątków historycznych ,także wątki miłosne ,choć jest napisana niełatwym językiem jak wyżej napisałem.Ale myślę że dla filologów klasycznych,polonistów,czy mediewistów jest to dzieło ,które powinno się znać mimo trudnego języka i nie współczesnego tłumaczenia,bo tłumaczenie pochodzi z XVII wieku i jest trudne w rozumieniu,ale to już chyba urok takich dzieł.Ja sam sięgnąłem chyba z ciekawości po Jerozolimę Wyzwoloną ,ale nie żałuję.Polecić mogę chyba tylko zainteresowanym tą epoką,bo dla współczesnych czytelników to raczej dzieło wymarłe i nieznane.

agnieszka | 2013-09-06
Przeczytana: kwiecień 2007

Fantastyczna książka, zapierająca dech w piersiach. Cudowne tłumaczenie Piotra Kochanowskiego. Polecam!

ROB | 2017-06-06

co by tu napisać czy jeśli powiem zabawna to nie uwłaczam klasyce literatury światowej??myślę że chyba jednak nie, czytałem to ostatni raz 20lat temu? i gdy dziś pamięcią do niej wracam to właśnie słowo mi się samo nasuwa

Gusia | 2012-04-17
Przeczytana: maj 2011

Przeczytałam może 1/4 tej książki, ale nie pamiętam z niej kompletnie nic. Czytałam, ale nie wiedziałam, o czym właściwie czytam, dlatego postanowiłam skrócić swe męki nieco wcześniej :)

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: lipiec 2005

Epos rycerski, zdobywanie Jerozolimy, rycerze i ich wyprawy krzyżowe... niestety nic więcej, poza faktem, że przełożył to bratanek Jana Kochanowskiego;] nie utkwiło mi w pamięci z tej książki...

AMisz | 2011-05-21
Przeczytana: 2000 rok