Zgłosuj na książki roku 2017

Wiersze zebrane

Tłumaczenie: Zygmunt Kubiak
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
klasyka

"W usiłowaniu jak najwierniejszego odtworzenia tej poezji w moim języku ojczystym, który na szczęście posiada wspaniałe środki do zmagania się z greczyzną, długą odbyłem drogę między poprzednimi edycjami "Wyboru wierszy" Konstandinosa Kawafisa (PIW 1967, 1978) a obecnym wydaniem "Wierszy zebranych", w którym także większość tekstów, jakie już w tamtych tomikach były zamieszczone, przełożona jest właściwie na nowo. Podjąłem jeszcze raz usiłowanie odtworzenia w mojej mowie Kawafisowej Aleksandrii, bo stała mi się ona tak niezbędna, jak moja Warszawa. Myślę, że dotarłem w tej nowej wersji o wiele bliżej do polskiego ekwiwalentu owego Miasta zbudowanego ze słów - w ich surowej zwięzłości, w ich odpowiedniości, często umyślnie prozaicznej, twardej."

źródło okładki: www.nowysacz-sbp.sowwwa.pl/

| 2017-03-12