Zwodniczy punkt

Deception Point
978-83-7508-409-2
dan brown
Martyna

Najnowszy satelita NASA wykrywa niezwykły obiekt w lodowcach Arktyki, meteoryt ze śladami życia pozaziemskiego. Biały Dom przygotowuje się do poinformowania o odkryciu światowej opinii publicznej. Stanowiłoby ono sensację na miarę lądowania człowieka na ... Księżycu i zapewniło urzędującemu prezydentowi USA reelekcję. W celu zbadania meteorytu i stwierdzenia jego autentyczności na Arktykę...

Księżycu i zapewniło urzędującemu prezydentowi USA reelekcję. W celu zbadania meteorytu i stwierdzenia jego autentyczności na Arktykę udaje się grupa naukowców. Do grupy na osobiste polecenie prezydenta dołącza Rachel Sexton, analityk wywiadu, by przygotować opis znaleziska dla Białego Domu. Towarzyszy jej Michael Tolland, światowej klasy oceanograf. Wkrótce okazuje się, że rzekome odkrycie to precyzyjnie przygotowana mistyfikacja. Człowiek, który za nią stoi, zrobi wszystko, by prawda nie ujrzała światła dziennego. Rachel i Michael muszą uciekać, tropieni przez bezlitosnych komandosów-zabójców. Próbują ostrzec prezydenta i ustalić, kto kryje się za misterną intrygą, zwodniczym punktem na kreślonej przez nich mapie spisku...

źródło opisu: Sonia Draga, 2011

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Pirate_Ship | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

„ZWODNICZY PUNKT” to zupełnie inna książka niż poprzednie z twórczości Dana Browna, to co szczególnie ją odróżnia to fakt, iż nie jest nafaszerowana symboliką, kodami, szyframi i dla mnie jest to wartość dodana, bo autor nie poszedł utartymi schematami i starał się zaciekawić czytelnika czymś zgoła odmiennym.

Wreszcie głównym bohaterem nie jest Robert Langdon, a córka senatora Rachel Sexton analityk wywiadu pracujący dla Prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zleca jej tajna misję. Satelita NASA w głębokich warstwach arktycznego lodowca, odnajduje wielki meteoryt w którym znajdują się pozaziemskie formy życia, a konkretnie skamieliny stawonogów.

W książce znajdziemy sporą dawkę terminów naukowych, oraz niezwykle wartką akcję, wyraziste postacie i to zarówno ze świata polityki jak i ze świata nauki, motywy spisku na najwyższych stanowiskach państwowych, wątek miłosny, nie brakuje momentów dramatycznych, a nawet strasznych, mamy szczyptę humoru szczególnie w dialogach między...

Urmurmina | 2015-06-22

Przełomowa chwila dla USA i całego świata - zostaje odkryty meteoryt ze śladami życia pozaziemskiego. Prezydent przygotowuje się na ogłoszenie tego odkrycia i aby potwierdzić jego autentyczność, wysyła grupę niezależnych naukowców oraz córkę swojego kontrkandydata, Rachel Sexton, na oględziny. Jednak okazuje się, że meteoryt nie jest autentyczny, a cała akcja została zaplanowana przez anonimowe osoby, które nie cofną się przed niczym, by tylko ich mistyfikacja nie wyszła na jaw...

Bardzo dobra książka, która pomimo trudnych naukowych wyrażeń i całej otoczki politycznej, przypadła mi do gustu. Dan Brown potrafi bardzo precyzyjnie wszystko opisywać, co oddaje odpowiedni klimat w każdej opowieści. Przy "Zwodniczym punkcie" czułam się, jak na wykładzie naukowym, który bynajmniej nie był nudny. Wręcz przeciwnie - wciągał tak, że nawet nieznajomość większości terminów nie zniechęcała do czytania. A akcja, która rozkręcała się przez całą powieść, trzymała w napięciu przez cały czas! Były...

„Dwa trafienia na trzy możliwe to nieźle, Corky, ale do trzech brakuje jednego. Po prostu czuję, że coś przeoczyliśmy.”
Wybory prezydenckie. Po jednej stronie startuje Senator Sexton ze swoim planem obalenia NASA, po drugiej prezydent, którego program jest przeciwieństwem drugiego kandydata. I nagle zdarza się cud! NASA znajduje meteoryt ze skamielinami życia pozaziemskiego! Jest to przełom w wyborach, jednakże trzeba było zatrudnić do tego zadania niezależnych naukowców, jak i córkę rywala (która nawiasem mówiąc nienawidzi swojego ojca i pracuje dla przeciwnika) do przekonania całego świata.
Problem nadarza się, gdy w wodzie, w której znajduje się meteoryt, Rachel Sexton wraz z Mike’em Tollandem (światowej sławy oceanograf) znajdują plankton. W celu rozwiązania problemu grupa naukowców udaje się na przechadzkę po biegunie. Jednakże wracają w mniej licznym składzie, pokiereszowani, cudem unikając śmierci z ręki zabójców. Z każdą kolejną chwilą odkrywają, że to wszystko było jedną...

Monika | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Po raz kolejny stwierdzam, że książki Autora bez Roberta Langdona są zdecydowanie ciekawsze. Owszem, tutaj też mamy niewiarygodne historie i niezniszczalnych bohaterów, ale wszystko jest podane w bardziej przystępnej formie.

Joanna | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

dziwna ta książka. typowa dla miłośników NASA i fanów problemów w Stanach Zjednoczonych. Widać, że autor z wielkim zaangażowaniem pisał ją. i zgromadził wiele cennej wiedzy. ale niestety nie dla mnie.

Piroman | 2017-06-13

Niewiarygodna historia uwikłana w pochodzenie życia, nie do ogarnięcia motyw oszustwa naukowego i sekwencji zabójstw, nieprawdopodobnie ekstremalne ucieczki przed lufami elitarnych komandosów i nienaturalne zdarzenia lodowcowo-wulkaniczne posłuszne narratorowi. To wszystko po prostu nie miało prawa się wydarzyć. A jednak w obliczu realnego powstania życia na małej planecie między Wenus a Marsem i w konsekwencji po kilku miliardach lat również majątku zgromadzonego przez autora powieści wszystko wydaje się być prawdopodobne! Na chandrę najlepsze chondry Browna:)

Magdalena | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Jest to druga książka Dana Browna jaką przeczytałam i przypadła mi do gustu. W pewnym momencie wydawało mi się, że jest zbliżona rozwiązaniem do ,,Cyfrowej twierdzy" tego samego autora.
Natomiast co do samej książki to świetna. Autor cudownie potęguje napięcie w czytelniku i zaskakuje rozwiązaniem zagadki. Nic nie jest takie jak się wydaje z początku.
Więcej napiszę na swoim blogu w najbliższym czasie :>

Magda_lena | 2016-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 grudnia 2016

"Każdy, kto twier­dzi, że władza nie uza­leżnia, nig­dy nap­rawdę jej nie sprawował."

Dan Brown świetnie przedstawił nie tylko bezpardonową walkę o urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych, w której wszystkie chwyty są dozwolone, ale również walkę o utrzymanie instytucji jaką jest NASA, która w książce przynosi więcej strat niż pożytku - jednak jej zlikwidowanie mogłoby się okazać katastrofalne w skutkach.

"Zwodniczy punkt" pełny jest zaskakujących zwrotów akcji, które z pewnością usatysfakcjonują nie tylko fanów gatunku. Mnie osobiście fabuła i rozgrywające się w niej wydarzenia dostarczyły wielu emocji, dzięki którym ciężko było mi się od niej oderwać.

ZARAZA | 2012-04-29
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Z czerech książek Browna, jakie przeczytałam tą stawiam na ostatnim miejscu w moim prywatnym rankingu.

Co wcale nie znaczy, że jest słaba. Na pewno nie wciągnęła mnie tak, jak inne powieść Browna.

Zresztą 3/4 książki poznałam z opisu na okładce. Wystarczyło dopisać głównego sprawcę i mało zaskakujące zakończenie.

Jednak bardzo mnie zaciekawiło wiele faktów naukowych, wątków z NASA i meteorytem. Dodatkowo świat polityki, którego nie cierpię i stanowczo stronię w "Zwodniczym punkcie" mnie zaciekawił i wzbudził wiele emocji.

Książka dobra, ale bez rewelacji. Pozostałe książki Browna są lepsze.

Kacper | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

To jest moja piąta przeczytana książka Tego autora i tak samo jak w przypadku poprzednich jestem pod ogromnym wrażeniem!
Według krótkiego opisu na odwrocie Dan Brown jest ,,Numerem JEDEN na świeci w gatunku literatury sensacyjnej,, w pełni się z Tym zgadzam!!!

Nie jestem pewien czy potrafię opisać w słowach moje odczucia i emocje po przeczytaniu Zwodniczego Punktu. Książka jest zaskakująca! Wspaniale wykreowani bohaterowie, bardzo dużo opisów nowych technologii (tych prawdziwych i zmyślonych), i bardzo dużo dużo szczegółów naukowych.
Jest Mi trochę głupio, że autorowi udało się Mnie wyprowadzić w pole! Kiedy wyrobiłem Sobie opinię o pobocznych bohaterach i już w pełni zdecydowałem kto jest winny skandalu, nagle wszystko zaczęło się walić! Ci których uważałem za winowajców nagle stali się przyjaciółmi, a przyjaciele zamienili się we wrogów. Aby nie spoilerować na Tym zakończę Ten opis :D

Nie mogę się doczekać aż przeczytam szóstą i ostatnią książkę Dana Browna, i mam cichą...