Pamiętnik umysłowego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
satyra, humor,
satyra
Family

Zbiór humoresek młodego dziennikarza. Nadrealna forma utworów, w których autor z przenikliwością i dowcipem porusza problemy naszej rzeczywistości, łącznie z najaktualniejszymi, pozwala na przekazanie szerszych, uniwersalnych treści.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Woody | 2019-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2019

Na początek ciekawostka z ostatniej strony książki: nakład - 30.000 egzemplarzy, oddano do składania 14 kwietnia 1981 r., podpisano do druku w grudniu 1981 r. (!!!), druk skończono w styczniu 1982 r.
Zatem książkę wydano w momencie wybuchu stanu wojennego!
A teraz informacja z wikipedii: Jarosław Warzecha, w 1983 r. zwolniony z pracy w Polskim Radio w Łodzi z powodów politycznych, z zakazem pracy dziennikarskiej.
Nic z tego nie rozumiem.
Książeczka to 90-stronicowy zbiór krótkich opowiadań z potencjałem. Niestety, dziś większość jest nieczytelna z powodu osadzenia opowiedzianych historii w latach 70' i 80' XX w. Nie sposób ich już po prostu zrozumieć. Czuć, że autor przemycał pewne aluzje, także polityczne, pewnie zabawne dla ówczesnego czytelnika. Książka nie przetrwała próby czasu.
Są rzecz jasna wyjątki; kilka opowiadań w ponadczasowy sposób opowiada o relacjach między szefem a podwładnymi.
Najbardziej podobało mi się "Jajco", jedyne opowiadanko, na którym naprawdę się...

GZal | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Jakże to trafna satyra na neoliberalne korporacje, w których panem jest wiecznie niezadowolony szef, mogący w dowolnym momencie wyciągnąć argument “na twoje miejsce mam takich pięciu”. Zastraszeni pracownicy, próbują przetrwać podlizując się, łamiąc, bo chcą przede wszystkim zarobić na godne życie, tak dalekie od tego, którym się udało. Argumenty neoliberałów “zmień pracę”są skandalicznie nietrafne, bo przecież może być jeszcze gorzej, bo wszędzie dookoła elity kapitalistycznych wyzyskiwaczy czyhają na tanią siłę roboczą.
[...]
całość: