The silence of the lambs

Cykl: Hannibal Lecter (tom 2)
Wydawnictwo: Arrow Books
aigimig

Inne wydania

Paco | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Na początku była negacja.
Nic mnie nie przestraszy bardziej, niż ,,Pojedynek Potworów,,. Który przez dziurkę od guzika kurtki kumpla, oglądałem w kinie. Raz on, raz ja. Po sekund parę. Takie potworne Potwory to były. Całe 7 lat miałem. Pani kasjerce bajer wtryniłem, że niby 12 mam. Uwierzyła. Albo chciała uwierzyć, by kino nasze osiedlowe pustkami nie świeciło. Odbiegam od tematu. Ale czujecie to ! Kino Osiedlowe ! To takie nierealne teraz, jak Biedronki brak :) Tak więc kilka kin mniej i parę Biedronek dalej, wymężniałem. I ani mi w głowie, bać się było. Nawet żony. O horrorach nie wspominając. Wtedy w me ręce Harris wpadł. I nagle szparki zapragnąłem. Jak kania dżdżu. Nawet do kumpla zadzwoniłem. Kurtki już nie miał i wrażenie odniosłem, że się o mnie martwi.
A ja zostałem.
Sam na sam z ,, Milczeniem Owiec,,.
Jak żyć i czytać dalej ? Bez dziurki !
Pomału zbierałem się w sobie. Dookoła same bloki – myślę. Owcy nie uświadczysz. Sąsiad ma Bedlingtona terriera. Ale to pies...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Było tam coś jeszcze, tuż przy ścianie. Łuska, która sfrunęła w dół, z pęknięcia, tam wyżej. To był paznokieć, pokryty błyszczącym lakierem i zdarty z żywego ciała".

W tym momencie miałam ochotę wrzasnąć, nie jestem wrażliwcem, ale temat zdartych paznokci mnie wyjątkowo obrzydza :D Ale na tym nie koniec, jest więcej makabrycznych atrakcji.

"Milczenia owiec" chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, to już klasyka thrillera zarówno jeżeli chodzi o książkę jak i jej ekranizację. Dlatego też zawiłości fabuły pomijamy i przechodzimy do sedna sprawy.

Dla mnie jest to książka fenomenalna! Niby nie zawiera żadnych wymyślnych elementów, które można spotkać w innych thrillerach, ale może właśnie w tej prostocie tkwi jej moc. Uwielbiam postać doktora Hannibala Lectera, Harrisowi udało się stworzyć naprawdę geniusza zła. Każde jego słowo, a nawet oddech w tej książce miał znaczenie. Jego rozmowy ze Starling czy kimkolwiek innym były jak małe wojny, których prowadzenie przychodziło Lecterowi...

Większość tego typu książek to dla mnie lektura jednorazowa - po cóż zagłębiać się w zagadkę mordów ponownie, skoro znamy rozwiązanie historii?
Z "Milczeniem owiec" jest jednak w moim przypadku inaczej. Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów - zwłaszcza niezapomniany dr Lecter - niebanalne dialogi, wartka akcja sprawiają, że do tej książki wracam. Świetnie napisane, niesamowicie klimatyczne. Polecam - nawet tym, którzy tę historię znają już z filmu.

ChicaDeAyer | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

To książka warta zarwania nocy i wszelkich nie do końca przyjemnych skutków ubocznych, jakie wystąpią następnego dnia. Chociaż na pewno większość widziała fenomenalną ekranizację z Hopkinsem i Foster w rolach głównych, to nie można zapomnieć, skąd ta zapierająca dech w piersiach fabuła została zaczerpnięta.

Jak się okazało, adaptacja pozostaje wierna oryginałowi praktycznie w 100%, nawet kwestie dialogowe nie uległy daleko idącej modyfikacji – jednak nie ujęło mi to satysfakcji, jaką czerpałam z tej lektury. Bo to naprawdę kawałek świetnej powieści psychologicznej z doskonałymi kreacjami bohaterów – widać, że autor przyłożył się co do rysu charakterologicznego, bo ostatnią rzeczą, o jaką można posądzić sylwetki postaci, jest ich bylejakość i płaskość. Dowodem na to może być fakt, że zwłaszcza osoba Hannibala Lectera urosła już do rangi kultowej i pozostaje wdzięcznym obiektem także dla innych twórców. Co do fabuły także nie mam zastrzeżeń – akcja rozwija się w przyzwoitym tempie,...

Karol | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Ta książka to zupełne przeciwieństwo Czerwonego Smoka - tym razem nie mamy problemu z kibicowaniem głównej bohaterce. Postać Clarice jest zbudowana bardzo porządnie, autor cały czas stawia ją pod ścianą ze względu na jej wiek, brak doświadczenia oraz płeć i wręcz zmusza nas do polubienia dziewczyny aspirującej do zostania agentką FBI. Z drugiej strony trochę po macoszemu został potraktowany Buffalo Bill z którym nie mamy okazji się zżyć tak jak z jego odpowiednikiem z poprzedniej części, a głównie dlatego że sporo uwagi tym razem zostaje poświęcone Hannibalowi. I to właśnie na wątek Starling/Lecter autor położył największy nacisk, a FBI/BB to historia poboczna. Pięknie zobrazowane dwie główne postacie, kilka niepotrzebnych wątków pobocznych, ciekawa historia i interesujące zakończenie.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Cóż, Clarice, czy owce już umilkły?”

Doktor Hannibal Lecter nie bez przyczyny jest nazywany „Hannibal-Kanibal”. Młoda studentka Akademii w Quantico - Clarice Starling. I oczywiście wstrząsające zbrodnie, bez których ta dwójka nie mogłaby się połączyć.
Szukanie materiału, złapanie go, odpowiednio dostosowanie i przygotowanie na dalszą operację, aby w końcu uszyć z niego nową skórę - Buffalo Bill. Dodajmy, że materiałem są dziewczyny, a ich oprawca nie śpi i wciąż poszukuje kolejnych.
Hannibala Lectera jest w lekturze mało, ale bardzo oddziałuje swoją osobą na całą fabułę i przebieg akcji. To on stoi za każdym kolejnym krokiem do przodu FBI, ale gdy nadarza się okazja... Lecter nie jest głupi i wykorzysta ją jak tylko potrafi.

Klasyka! Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z doktorkiem Lecterem to zapraszam do czytania! Niezapomniana akcja i wspaniale rozwinięta fabuła, a sam Hannibal... cudo!

"Milczenie owiec" to thriller w pełni tego słowa znaczeniu. W wielu opisach przeraża, wzburza a nawet szokuje.

W Stanach Zjednoczonych sieje postrach zwyrodnielec Buffalo Bill, zabijając i okrótnie się pastwiąc nad przypadkowymi młodymi kobietami. Gdy powieść się zaczyna, federalni wiedzą już o jego pięciu ofiarach. W gardłach denatek policja znajduje poczwarki ciem. Gdy zostaje porwana córka pani senator, sprawa staje się dużo głośniejsza, panuje panika. Pomóc może osadzony w więzieniu dla chorych psychicznie Hannibal Lecter. Hannibal przed trafieniem do celi był psychiatrą, miał bardzo wielu pacjentów i wiele kontaktów towarzyskich, ma więc wiedzę która może pomóc w śledztwie przeciwko Buffalo Billowi.

"Milczenie owiec" jest swego rodzaju studium zła i destrukcji. Są opisane czyny które wychodzą poza wyobraźnię ludzi normalnych.

Powieść trzeba przyznać wciąga i jest napisana ze smakiem. Thomas Harris dba o detale i nie schodzi z pułapu jakości, jakości prowadzenia...

Degamisz | 2014-05-25

Miałem tu do czynienia z sytuacją, że najpierw obejrzałem absolutnie zachwycającą ekranizację, a dopiero potem sięgnąłem po książkę i siłą rzeczy nie spodobała mi się aż tak jak film. Aczkolwiek uważam książkę za rewelacyjną. Pełen napięcia pojedynek Lecter - Starling to czysty majstersztyk. Postać Hannibala - genialna. I choć znałem już fabułę i zakończenie tak czytałem książkę w napięciu. Zdecydowanie polecam!

Marago | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Thriller psychologiczno-kryminalny "Milczenie owiec" Thomasa Harrisa jest najlepszą pozycją tego gatunku, jaką miałam do tej pory przyjemność przeczytać. Po raz drugi dziękuję autorowi za umożliwienie mi przeżycie kolejnej nieprzespanej nocy. Pierwszy raz miało to miejsce podczas lektury "Czerwonego smoka" wyżej wymienionego autora.

Książka jest świetnie napisana. Składne zdania, bez zbędnych ozdobników. opisy trafiają w sedno. Wartka akcja trzyma w napięciu. Mistrzostwo.

Psychiatrę Hannibala "Kanibala" Lectera poznajemy w tym tomie, w ośrodku odosobnienia - specjalistycznym szpitalu psychiatrycznym dla seryjnych morderców. Jest postacią fascynującą, aczkolwiek przeraża. Posiada nieprzeciętną inteligencję i wiedzę. Umiejętność logicznego myślenia, kiedy inne umysły zawodzą. Z tego względu jest osobą niebezpieczną, mającą na swoim koncie wiele istnień ludzkich. Wiele ofiar zaspokoiło jego wyrafinowane podniebienie i gust kulinarny, w tym jego pacjenci. Koneser dobrego wina i...

hanterkaa | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

"Milczenie owiec" to wybitna pozycja w dorobku Thomasa Harrisa,która wciągnęła mnie od pierwszych stron.Jest tu ciekawa fabuła,akcja a przede wszystkim rozgrywka nie z jednym,lecz z dwoma mordercami.Ich portrety psychologiczne bardzo intrygują.Książka jest nieszablonowa,chwilami brutalna oraz wielce porywająca pod koniec.Z czystym sumieniem mogę stwierdzić,że "Milczenie owiec" jest jednym z najlepszych thrillerów psychologicznych końca XX wieku.

10 najstraszniejszych książek na Halloween

Według dawnych wierzeń, wywodzących się z tradycji celtyckich, w wigilię Wszystkich Świętych zmarli pod postacią duchów nawiedzają świat żywych. 31 października to świetna okazja, żeby sięgnąć po coś tematycznie wpasowującego się w elektryzującą aurę zachodnich tradycji.

10 oscarowych ekranizacji

Pierwsze Oscary wręczono 88 lat temu. Od tego czasu wiele książek doczekało się przeniesienia na srebrne ekrany. Niektóre z nich zostały wyróżnione przez Akademię Filmową. Jakie? Oto krótki przegląd tych najsłynniejszych ekranizacji.