Dziesiąty równoleżnik. Doniesienia z pogranicza chrześcijaństwa i islamu

Okładka książki Dziesiąty równoleżnik. Doniesienia z pogranicza chrześcijaństwa i islamu Eliza Griswold
Eliza Griswold Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum literatura piękna
Spectrum
Muza
2013-01-01
2013-01-01
Hanna Jankowska
spectrum islam chrześcijaństwo religia Nigeria Sudan Somalia Róg Afryki Indonezja Malezja Filipiny Afryka Azja Południowo-Wschodnia literatura faktu

Okładka książki Granta 138: Journeys William Atkins, Tara Bergin, Emily Berry, Amit Chaudhuri, Rana Dasgupta, Carl De Keyzer, Geoff Dyer, David Flusfeder, Eliza Griswold, Xiaolu Guo, Mohsin Hamid, Lindsey Hilsum, Pico Iyer, Ian Jack, Justin Jin, Zeyar Lynn, Robert Macfarlane, Adam Marek, Andrew McConnell, Hoa Nguyen, Edna O'Brien, Sigrid Rausing, Xan Rice, Safiya Sinclair, Samanth Subramanian, Colin Thubron, Alexis Wright, A Yi, Janine di Giovanni
Granta 138: Jo... William Atkins, Tar...

Jak zareagowaliby "prawdziwi Polacy" gdyby do naszego kraju przybyli islamscy misjonarze i próbowali głosić nauki Mahometa?
Przypuszczam,że wyruszyliby na świętą wojnę z krzyżami w rękach wierząc że postępują słusznie.(wystarczy obejrzeć relacje z miesięcznic smoleńskich-sama nienawiść).
To oczywista prawda,ale przytoczę ją tutaj: prostym,niedouczonym społeczeństwem łatwo manipulować szczególnie wykorzystując religię.
Czytanie książek zmienia postrzeganie świata - naprawdę.
Mam nadzieję,że doczekam lepszych czasów.

Tytułowy „dziesiąty równoleżnik” to z jednej strony zwykłe pojęcie geograficzne a z drugiej stanowi symbol (niewidoczną na pierwszy rzut oka linię podziału). Jak sama autorka przyznaje:
„Dziesiąty równoleżnik okala kulę ziemską w odległości tysiąca stu dwudziestu kilometrów na północ od równika. Gdyby przyjąć, że Afryka przypomina kształtem zmiętą skarpetę z Afryką Południową w miejscu dużego palca i Somalią na pięcie, dziesiąty równoleżnik przebiegałby przez kostkę. Wzdłuż niego, w Sudanie i na wielkiej połaci kontynentu afrykańskiego, zderzają się ze sobą dwa światy: muzułmańska, znajdująca się pod arabskimi wpływami północ graniczy z czarnym afrykańskim południem zamieszkanym przez chrześcijan i wyznawców lokalnych religii - (…).” [s. 12].
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że te dwa odmienne światy toczą ze sobą zabójcze wojny. W imię przynależności do danej religii mordują się nawzajem. Jedni nienawidzą drugich. To właśnie w Afryce (w Nigerii, Sudanie czy Somalii) oraz w Azji (Indonezja, Malezja oraz Filipiny) bardzo widoczne jest zjawisko „zderzenia cywilizacji”.

Eliza Griswold – wspaniała dziennikarka – na potrzeby tej książki podróżowała po tych najbardziej niestabilnych regionach świata. Odwiedziła państwa upadłe, często ryzykując własne życie. Rozmawiała z reprezentantami każdej ze skonfliktowanych stron. Dzięki temu reportaż ten jest autentyczny i rzetelny.

„Dziesiąty równoleżnik” ma bardzo przejrzystą konstrukcję. Część pierwsza poświęcona została Afryce – po kolei opisane zostały poszczególne państwa. Z kolei część druga dotyczy trzech krajów azjatyckich. Autorka poczyniła szeroko zakrojoną pracę badawczą. Przy każdym z opisywanych krajów przedstawia jego historię (w tym genezę rozkwitu danej religii),położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, warunki klimatyczne oraz zasobność surowców naturalnych.

Więcej na moim blogu:

• Literatura faktu