Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wsio eto było!
Maríe

Jurij Jewgienjewicz Pilar urodził się w październiku 1924 roku w Wielkim Ustiugiu koło Wołogdy. W roku 1941 zdaje maturę i idzie do wojska jako ochotnik. W lipcu 1942 roku zostaje ranny. Przy próbie wyrwania się z okrążenia jest kontuzjowany i wzięty do niewoli przez hitlerowców. Do 1945 przebywał w różnych obozach faszystowskich i około dwóch lat spędził w obozie koncentracyjnym Mauthausen (Austria).

źródło opisu: Książka-Fragment Zarysu Biograficznego Autora

źródło okładki: www.aktykwariathistoryczny.pl

Maríe | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Książkę znalazłam na regale w domu mojego dziadka, żałuję że wcześniej tam nie zajrzałam.

Historia pisana jako opowiadanie z perspektywy głównego bohatera Kosti Pokatiłowa. Wiele osób występuje pod zmienionymi imionami i nazwiskami włączając w to samego autora (Jurij Pilar jako Kostia Pokatiłow).
Książka pokazuje losy młodego Rosjanina który zaraz po szkole zaciągnął się do armii gdzie został ranny i wzięty do niewoli niemieckiej. Przez cały okres pobytu w obozie dzięki, dobrym kontaktom z więźniami funkcyjnymi oraz bardzo dobrej znajomości niemieckiego, pracuje na wielu stanowiskach. W obozie Mauthausen zdeterminowany wstępuję do Międzynarodowego komitetu - podziemnej organizacji pomagającej więźniom oraz planującej walkę z SS, wyzwolenie obozu. Razem u boku przyjaciół przeżywa piekło na ziemi, lecz myśl o rychłym wyzwoleniu oraz wsparcie kompanów, nie daje mu się poddać.
Na pierwszych stronach książki -napisane przez Kazimierza Rusinka- opisują ekspansję Hitlera na Europę, samą...

marinia | 2013-08-26
Dama | 2017-05-24