Rozważania o rewolucji we Francji

Tłumaczenie: Dorota Lachowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolory Idei". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Reflections on the Revolution in France
978-83-235-0270-8
Cavalcanti

Rozważania o rewolucji we Francji to wielkie polityczne dzieło brytyjskiego polityka i filozofa Edmunda Burke`a. Książka ważna dla zaistnienia, rozwoju, aktualności europejskiego i amerykańskiego konserwatyzmu, umożliwiająca zrozumienie fundamentalnych problemów współczesnej cywilizacji. Zawiera rozważania dotyczące rewolucji francuskiej - wydarzenia, które zapoczątkowało nowoczesność jako pewną epokę. Autor odsłania jej pierwsze negatywne knosekwencje, prezentuje różnice kultury politycznej we Francji i w Anglii, rolę monarchii w życiu politycznym, refleksje na temat filarów cywilizacji europejskiej. Krytyka Burke`a Oświeceniowej myśli, koncepcji przesądów, ateizmu i teizmu, idei postępu, wizji praw człowieka, racjonalizmu wydaje się nadal aktualna. Pierwsze wydanie polskie Rozważań w tłumaczeniu Doroty Lachowskiej wyszło w niedużym nakładzie w połowie lat dziewięćdziesiątych. Dostępne jest w nielicznych bibliotekach i zbiorach prywatnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

źródło okładki: www.wuw.pl

Roman Dłużniewski | 2016-12-27

Edmund Burke. Ojciec współczesnej myśli konserwatywnej. Uważał, że wobec tak szybko zmieniającego się świata, człowiek musi mieć jakieś kotwice, które dawałyby mu opokę, na której będzie stał. Te kotwice to m.in. rodzina, religia, język, tradycja... Wybitne, choć niełatwe w odbiorze dzieło. Warto!!

don_pedro_velasquez | 2014-12-08

Lektura nie jest łatwa, publicystyka na najwyższym poziomie stylistycznym i językowym (wyrazy szacunku dla tłumacza). Na pewno jedno z dzieł, które należy przeczytać dwa razy - po raz pierwszy, by oswoić się z całością, drugi, aby dane ustępy rozłożyć na czynniki pierwsze i dotrzeć do sedna rozważań. Momentami być może zbyt szczegółowa (poruszane zagadnienia z dziedziny legislacji; mnie bardziej interesuje filozofia), ale dzieło, należy przyznać, monumentalne. Podoba mi się również pokorna postawa autora w stosunku do faktów - gdy czegoś nie jest pewien zawsze to podkreśla, uwypukla, iż nie jest posiadaczem jedynej słusznej wykładni.

zbyszek | 2017-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia