Jak giną demokracje

Comment les démocraties finissent
Filozofia, liberalizm, demokracja
filozofia i etyka
Cavalcanti

JEAN-FRANCOIS REVEL. Wielki wolnomyśliciel, ostatni już chyba we Francji z ginącego gatunku, zmarł przed kilkunastoma dniami. To za krótki okres, by w pełni ocenić jego znaczenie dla współczesnej filozofii i myśli politycznej, wystarczający jednak dla odcedzenia z pośmiertnych hołdów substancji tego dzieła i tego życia. (c) AFP/JEAN-PIERRE MULLER Dzisiaj to się nazywa "niepoprawność...

Dzisiaj to się nazywa "niepoprawność polityczna", kiedyś mówiono "nonkonformizm". Jean-Francois Revel celował w tej dyscyplinie. Nie mogło być inaczej, skoro już w studenckiej rozprawce uznał Kartezjusza za "ostatniego filozofa Średniowiecza", podczas gdy przyjęty kanon kazał go uważać za prekursora nowoczesnej myśli. Historyczna rola filozofii, to znaczy opisywanie czy objaśnianie świata, skończyła się zresztą wraz z Kantem, ustępując miejsca nauce - powtarzał Revel. Dlatego sam zwrócił się ku polityce i jej surowemu komentowaniu.

Wydanie z drugiego obiegu, dlatego nie ma ISBN

źródło opisu: Wydawnictwo CDN 1987

źródło okładki: Wydawnictwo CDN 1987