Łódź na mapach 1793-1939

Okładka książki Łódź na mapach 1793-1939 Maciej Janik, Jacek Kusiński, Mariusz Stępniewski, Zdzisław Szambelan
Okładka książki Łódź na mapach 1793-1939
Maciej JanikJacek Kusiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Jacek Kusiński historia
historia
Wydawnictwo Jacek Kusiński
2012-01-01
2012-01-01
978-83-927666-3-6
Łódź historia Łodzi plany Łodzi urbanistyka

Okładka książki Łódź księga fabryk Ryszard Bonisławski, Maciej Janik, Jacek Kusiński, Bartosz Walczak
Łódź księga fa... Ryszard Bonisławski...
Okładka książki Księga fabryk Łodzi Ryszard Bonisławski, Maciej Janik, Jacek Kusiński
Księga fabryk ... Ryszard Bonisławski...

Najładniej w historii wydana książka o Łodzi. Dla mnie przede wszystkim graficzny majstersztyk. Jednocześnie historia pisana mapami. Na dodatek całość okraszona, co stanowi dodatkową wartość inspirującymi zdjęciami Jacka Kusińskiego - współautora.
Historyczną wartość stanowi sięgnięcie do źródeł i praca nad nimi. Praca na dokumentach przełożona została na świetnie opisany kawałek łódzkiej historii – rozwoju, postępu i powstawania miasta.
Poprzez zastosowanie kalki na starych mapach możemy śledzić, jak kształtowało się miasto.
Na jednej ze stron trafiamy na mapę z roku 1856. Znajdujemy się miejscu, które jest zasiedlone przez łódzkich Żydów. Gdy zamykamy mapę, wznosimy się nad cmentarz żydowski i mauzoleum Poznańskiego, dzięki zdjęciu robionemu z samolotu. To jest to niezwykłe połączenie historii i czasów współczesnych. Niezwykłe, bo spina ponadstuletnią klamrą początek rozwoju miasta i stan obecny.
Na każdej stronie widać tytaniczną pracę autorów. Widać zaangażowanie i wręcz niezwykłe rozumienie Łodzi na przestrzeni lat.
Każde miasto powinno i będzie zazdrościć Łodzi takiego opracowania.

• Łódź
  • Chcę mieć