Kościelisko - Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918

Wydawnictwo: ARP
978-83-919-8092-7
Zakopane, Kościelisko, Podhale, Tatry
historia

"Kościelisko - Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918" to pierwsza część monografii tej miejscowości. Została ona oparta o mało znane dokumenty źródłowe. Zamieszczono w niej 150 zdjęć, dokumentów i map, większość z nich nie była dotąd publikowana. Książka pozwala prześledzić drogę rozwoju wsi, którą Kościelisko rozpoczyna jako zespół osad rozrzuconych po polanach, by następnie rozwijac się...

Książka pozwala prześledzić drogę rozwoju wsi, którą Kościelisko rozpoczyna jako zespół osad rozrzuconych po polanach, by następnie rozwijac się wspólnie z Zakopanem, a potem stopniowo usamodzielniać się jako odrębna wieś, poprzez utworzenie gminy Kościelisko, powstanie Szkoły Ludowej, wreszcie wybudowanie kościoła i powstanie samodzielnej parafii.

Możemy zapoznać się z problemami, jakie występowały w Radzie Gminnej oraz ze skargami jednego z wójtów, dla którego piastowanie urzędu było wielką uciążliwością: "czynnosci bez miary, a pensja licha".

Poznajemy relacje mieszkańców z właścicielami dóbr zakopiańskich, w tym i historię sporu o psa: "Podpisany trzyma psa wzrostu małego, lecz stróża domu bardzo dobrego (oprócz złodziejowi) nikomu nie szkodzącego".

Opisane zostały warunki życia mieszkańców i przytoczono opinie nauczyciela o mieszkańcach gminy.

Dowiadujemy się, jak Kościelisko z "ustronia dzikiej natury" zmieniało się w miejscowość letniskową znaną w całej Polsce.

źródło opisu: z okładki książki

czubajka_kania | 2012-12-24
Przeczytana: 09 stycznia 2013