La puissance des mouches
83-06-02609-8
morderstwo, jansenizm, Port-Royal

Przewodnik po opactwie Port-Royal, ośrodku jansenizmu, zostaje oskarżony o zabójstwo. Po długim wahaniu przedstawia fakty, które skłoniły go do jego popełnienia. Autorka zagłębia się w posępną, skomplikowaną osobowość, by zrozumieć tajemniczy mechanizm zbrodni.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

herko | 2015-02-25
Przeczytana: 2014 rok

potężna książka :)

| 2012-12-25

Zachęcony opisem książki kupiłem ją na wyprzedaży w księgarni. Nie było mi spieszno do niej jednak przyszedł i na nią czas. W moim odczuciu autorka nie do końca wiedziała co chce przekazać. Na uwagę zasługuje jednak perspektywa pisania książki, jest ona swego rodzaju zapiskiem wywiadu, a raczej odpowiedzi ( pytania nigdy nie padają) co sprawia, że czytelnik może wczuć się w rolę zarówno pytającego co i pytanego. W ogólnym rozrachunku, lektura książki wymaga skupienia ze strony odbiorcy jednak sprawdza się w roli zapychacza czasu w ponury zimowy wieczór.