Miejsca święte, szlaki pątnicze. Antologia pielgrzymowania

Wydawnictwo: Księgarnia św. Wojciecha
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Sacred places, pilgrim paths
83-7015-633-9
religia
aigimig

Słowo "pielgrzym" w świadomości współczesnych ludzi Zachodu często wywołuje silne skojarzenia z czasami średniowiecza. A jednak pielgrzymowanie przeżywa godny uwagi renesans w ostatnich latach, podobnie jak dawne drogi do świętych miejsc przyciągają nową falę przybyszów. Obraz podróży leży w samym sercu wiary, jednak nie wszyscy, którzy wyruszają na pielgrzymkę, są pobożnymi wyznawcami. Niektórych po prostu popycha ciekawość, inni nie są nawet pewni, czego poszukują. Podróżują jednak z ufnością.

Ta znakomita antologia, zawierająca teksty poetyckie i pisane prozą, odzwierciedla przeżycia pielgrzymów na przestrzeni wieków, poprzez szeroki wybór wypisów, począwszy od Biblii i pism Ojców Pustyni, przez średniowieczną literaturę, relacje historyczne, po współczesne opisy pielgrzymek. Materiał jest podzielony na rozdziały oddające fazy samej pielgrzymki. Każdy z nich poprzedzony jest zwięzłym wprowadzeniem, po którym następuje wybór źródeł. Wszystkie one razem opowiadają historię pielgrzymowania.

źródło opisu: okładka

Ana Ur | 2014-01-10

Wspaniała antologia ze świetnymi merytorycznie wstępami do rozdziałów Martina Robinsona i uzupełniającymi przypisami tłumaczek, które odwaliły kawał dobrej roboty, tłumacząc teksty zarówno średniowieczne, jak i współczesne. Gorąco polecam!!!

jarek | 2016-03-01
Monika Marciniak | 2015-02-07