fraszki
poezja
Canterville

Wybór najciekawszych fraszek mistrza tego gatunku. Ukazuje najdowcipniejsze miniatury pisarza z popularnych zbiorków: Wyznania, Fraszki o fraszkach, Krople liryczne, Krakowskie piórka, Piórka z gór, Szumowiny, Miłość i małżeństwo, Życie przemijanie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/1311/P...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/1311/P...»

Bianka | 2018-08-31
Przeczytana: sierpień 2018

Ciekawe, że w jednym wersie, albo dwóch, można zawrzeć i trafność spostrzeżeń, i mądrość życiową i humor i wspaniałą puentę. Kupiłam ten zbiór fraszek na pchlim targu za dwa złote. Takie cacuszka za dwa złote. Życiowa mądrość dostępna za dwa złote. To jednocześnie pocieszające i smutne. Biorąc do ręki ten tomik byłam pewna, że nie spotkałam się nigdy wcześniej z utworami autora. Ale teraz już wiem, że byłam w błędzie. Wszyscyśmy się z nim spotkali. Mur beton! Polecam, bo warto się przynajmniej raz dziennie uśmiechnąć. Cacuszka. Prawdziwe cudeńka.

Audrey60 | 2019-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Warto przeczytać - dla relaksu, śmiechu, zadumy.
Czasem cytujemy autora, nawet o tym nie wiedząc, bo tak mocno wpisały się niektóre miniaturki w naszą świadomość.

Warunek
Chcesz być szczery?
A masz wariackie papiery?!

Oczywiście nie wszystko zachwyca, ale takie to prawo literatury.

Bożena1 | 2016-04-28

Fraszek Jana Izydora Sztaudyngera nie da się nie lubić, przeczytane wiele razy, zapamiętane, powtarzane. To jest esencja doskonałego dowcipu, pod którym kryje się niesamowita życiowa mądrość.
Polecam - znajomość tych fraszek może przydać się w wielu sytuacjach.

MałaPisareczka | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Wiecie czym jest fraszka? Na pewno! W końcu każdy z nas jako uczeń omawiał fraszki Jana Kochanowskiego, który to wprowadził je do literatury polskiej, bądź Juliana Tuwima. I choć ten krótki utwór rymowany lub wierszowany wywodzi się już ze starożytności, cieszy do dziś. W literaturze współczesnej to Jan Sztaudynger jest znanym autorem. Kim tak naprawdę jest ten pan?

Jan Sztaudynger to polski poeta, satyryk, teoretyk lalkarstwa, tłumacz. Urodził się w 1904 roku, a zmarł 66 lat później w Krakowie. Po wybuchu pierwszej wojny światowej ewakuował się wraz z rodzicami do Brna na Morawach. Podjął jednocześnie studia polonistyczne i germanistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów należał do grupy literackiej „Helion”. W 1923 roku ukończył roczne Studia Pedagogiczne, a rok później uzyskał tytuł doktora filozofii.

Debiutował tomikiem wierszy "Dom mój" ze wstępem Karola Huberta Rostworowskiego w roku 1925. Wydał 10 tomików wierszy lirycznych i 6 poetyckich książek dla...

Ela | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2014

Przed przeczytaniem znałam wiele z tych małych fraszek i sądziłam, że wymyślił je mój tato :), ewentualnie, że są powtarzanymi, utartymi słowami wymyślonymi przez anonima. A tu proszę, nie są bezimienne, mają autora!

Uwielbiam, są zabawne, prawdziwe, szczere, stale na czasie. Na poprawę humoru nie zastąpione. No i jako riposta też mogą sprawnie funkcjonować :).

Bożena1 | 2015-01-14

Przeczytane wielokrotnie, nauczone na pamięć !!! Jan Sztaudynger i jego fraszki są rewelacyjne i zawsze na czasie.

Konwalia | 2011-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2011

Przezabawne! Mądre i nadal aktualne. Niezłe ziółko było z tego Sztaudyngera :)
Polecam na poprawę humoru.

Doracy | 2015-11-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Pozytywna

Czy jeszcze ktoś nie wierzy że słowa mają smak? Jeśli chcesz go poczuć - polecam gorąco "Piórka", lekkie jak wietrzyk i właśnie smaczne. Och jak rozkoszuję się zwięzłością, trafnością, a jednocześnie frywolnością, ale taką akurat, jak w sam raz. Frywolitka ze słów.

maniakalnaa | 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

Mimo że niedoczytane,
Zawsze ulubione, zawsze powracane.

Chociaż fraszka śmieszna,
Potrafi być niegrzeczna.

Stare wydanie - sprzed tylu lat,
A ciągle jeden i ten sam świat.

Bałucki | 2016-01-23

Skąd tak wysoka ocena? Już nawet nie chodzi o oczywisty wielki talent autora, ale o wielkie poczucie humoru! Dawno się tak nie śmiałem do tekstu...