Czarny Bóg

Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 10)
Wydawnictwo: Edipresse
romans, klasyka
Amanda

To opowieść o trójce młodych mężczyzn, których drogi rozchodzą się od razu po zakończeniu studiów. Jeden zostaje lekarzem na polskiej wsi, będącej wtedy jeszcze pod zaborem rosyjskim. Drugi, dzięki swemu ojcu, wysoko postawionemu urzędnikowi carskiemu, trafia do kręgów władzy i daje się unieść życiu pełnemu zabaw i uciech. Ostatni angażuje się bez reszty w sprawy socjalizmu. Wydawałoby się, że wybierając tak różne drogi kariery nigdy się nie spotkają. A jednak...

"- Jak to, więc nie wierzysz w dojrzewanie duchów i społeczeństw? Nie wykształcimy ludzi?
- Nie, bo środki wasze są haniebne! Kto sieje wiatry, zbiera burze. Kto składa waszą partię? Teoretycy i utopiści, uważający ludzi wedle jakichś książkowych formułek: szalone głowy, żądne wrzawy i ekscesów, i masa brudna, chcąca się obłowić!
- A mnie do kogo zaliczasz?
- Tyś się urodził o dwieście lat za wcześnie, jak ja o dwieście lat za późno. Dlatego zmarnujemy się obydwaj!
- Więc ty czego pragniesz, do czego dążysz? Czyście już tak zupełnie niewolą spodleni, że żadnej iskry w was nie zostało?"

źródło opisu: Edipresse, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Agnieszek | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Niełatwo przyzwyczaić się do takiej Rodziewiczówny.
Książka jest pesymistyczna, momentami okrutna, bezwzględna i ciemna. Ukazuje realia życia w miastach Rosji i zaborze rosyjskim, próby przetrwania kolejnych dni, zabawy i podłostki i ubogich, i panów.
Opis jest, diagnoza - niesprawiedliwość, krzywda - także, recepty brak, zamiast niej istnieje pewność, że wszystko musi się zmienić. Z pewnością wymieszano obawę: czarny bóg anarchii nie poddaje się łatwo.

Frederik | 2013-11-21
Przeczytana: 11 października 2013

Niezle sie czyta, choc do najlepszych ksiazek Rodziewicownej nie nalezy.
Jak widac Pani Maria nie za bardzo komunistow lubila ..

nemo1863 | 2017-07-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mroczna, zła i pokazująca zdecydowanie najgorsze strony ludzkiej natury. Uwielbiam tą książkę.

Rumbler | 2017-07-13
MadziulaPM | 2017-02-20