Historia kobiecych piersi

Wydawnictwo: Instytut Psychologii Zdrowia
historia
ahmed

Marilyn Yalom zadaje w swojej nowatorskiej i przystępnie napisanej książce intrygujące pytanie: Do kogo należą piersi . Udzielając na nie odpowiedzi, ukazuje jak na przestrzeni wielu epok (od prehistorii po czasy współczesne) oraz jak często w poszczególnych kulturach zmieniali się właściciele kobiecego biustu. To oni bowiem, jak dowodzi autorka na podstawie wnikliwych i wieloletnich badań, decydowali o jego funkcji, statusie, a nawet kształcie. Piersi zawłaszczali sobie kolejno: niemowlęta, mężczyźni, rodzina, politycy, psychoanalitycy, handlowcy, ludzie z branży pornograficznej, lekarze, a w końcu chirurdzy plastyczni. Ewolucję postrzegania kobiety i jej seksualności obrazują doskonale dobrane ilustracje.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/245170

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/245000/245170.jpg

Gabrielle | 2015-08-29

Książka porywająca nie jest, ale czyta się ją całkiem przyjemnie. Jest dość nierówna i, przyznam szczerze, moim zdaniem nie ma w niej zbyt wiele nowatorstwa.

Dociekliwy_Kotek | 2014-08-11
Przeczytana: lipiec 2014

Chciałam błyskotliwie zacząć, że piersi, jakie są, każdy widzi - ale właśnie nie każdy, bo tylko połowa populacji, a punkt widzenia, wiadomo, zależny jest od punktu siedzenia, zatem czy kobieta obarczona taką, cóż, odpowiedzialnością, problemem, radością, cudem względnie tkanką widzi to samo, co mężczyzna? A jeśli mężczyzna jest amantem, romantykiem, szowinistą, mizoginem albo religijnym oszołomem? O tym mniej więcej jest ta książka.
Czy każdy widzi, czy nie widzi, to inna rzecz, ale wszyscy mniej więcej wiemy, do czego służą piersi: mają karmić i wyglądać. Tutaj znowu zdania mogą być podzielone: o karmieniu inne zdanie będzie miał wyznawca prehistorycznego albo chociaż starożytnego kultu, a inne noworodek - proszę się nie śmiać, Freud i Melanie Klein nawet w wieku zaawansowanym mieli sporo do powiedzenia na temat karmienia i piersi jako takich. Podobnie jeśli chodzi o wygląd - mniejsza, jak piersi mają wyglądać, rzecz raczej w tym, że w ogóle pojawiają się oczekiwania co do...